Neschopný mikromanažer Babiš chtěl odpovědnost přehodit na kraje. Lidé už ničemu nevěří, zaznívá z opozice

Předsedové opozičních stran (Veronika Rejmanová)

Předsedové opozičních stran | FOTO: Veronika Rejmanová

Poslanecká sněmovna minulý týden neprodloužila nouzový stav. Toto rozhodnutí vyvolalo debatu o možné nekoncepčnosti vládních opatření, když statistiky nakažených stále rostou, byť se země nachází v téměř kompletním lockdownu. Vláda o víkendu sjednala s hejtmany žádost o nový nouzový stav, který je podle názorů právníků i některých politiků protiústavní.

Právníci se shodují, že vyhlášení nového nouzového stavu je bez jakékoli časové prodlevy protiústavní. Tento postoj však nesdílí vládní ANO ani ČSSD, jejíž lídři uvedli, že postup je podle údajné analýzy v souladu s ústavou. Jiný názor má však předseda opoziční ODS Petr Fiala. „Prodloužení nouzového stavu mi nepřipadá v souladu s Ústavou, ale to je můj osobní názor. Budeme hledat politické řešení, abychom tuto situaci napravili,“ uvedl na dotaz redakce deníku FORUM 24.

Eric Drooker

„Situace v zemi je vážná, neustále roste počet nakažených, ani přes 130 dnů nouzového stavu nepřineslo žádné zlepšení. Zvyšuje se počet nakažených, ale současně je v sázce existence statisíců lidí, na které vládní opatření dopadají. Proto ODS hlasovala proti jeho dalšímu prodlužování a představila své konkrétní požadavky,“ vysvětlil rozhodnutí neprodloužit nouzový stav Fiala. Premiér Andrej Babiš podle něj chtěl přehodit zodpovědnost na hejtmany a vláda ztratila důvěru.

„Premiér je neschopný, pokusil se odpovědnost přehodit na kraje. Ty to vlastně odmítly. Dohoda nic neřeší, situaci musí řešit vláda v poslanecké sněmovně. My jsme ochotni jednat, ale Andrej Babiš si musí uvědomit, že postup jeho vlády vůči pandemii nefunguje, že nemá většinu ve sněmovně a že se musí domluvit,“ dodal předseda ODS.

Občanští demokraté chtějí v následujících dnech prosadit několik bodů, mezi které patří pandemický a odškodňovací zákon, postupný návrat dětí do škol, otevření maloobchodu za přesně definovaných opatření, ukončení zákazu vycházení, zrychlení očkování a dostupné testování.

„Vláda ztratila důvěru lidí. V jejím čele stojí mikromanažer, který nepochopil vážnost situace a snažil se marketingovými triky zastavit pandemii. Lidé mu již nevěří, a proto nevěří ani opatřením jeho vlády, která se ukázala jako neúčinná,“ myslí si Petr Fiala.

Ministr i premiér tvrdí, že opatření nefungují. Zároveň nic nového nepřinášejí

Nové vyhlášení nouzového stavu považuje za protiústavní i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „TOP 09 považuje porušování zákonů za nepřijatelné, zjevně protiústavní vyhlášení nouzového stavu proto naši senátoři hodlají napadnout u Ústavního soudu,“ sdělila pro FORUM 24 Adamová.

Eric Drooker

Česká republika podle jejího názoru momentálně nemá vládu, která by měla zajištěnou většinu v poslanecké sněmovně. „Vláda se de facto rozpadla, když ji přestali podporovat komunisté. Každý slušný premiér by v takovém momentu znovu požádal o důvěru ve sněmovně, nicméně premiér Babiš se opětovně vyjádřil, že nikdy neodstoupí a dokonce se evidentně ani nesnaží pro svou vládu zajistit podporu,“ míní předsedkyně.

Problémem podle ní také je Babišův postup v dalších problematických záležitostech. „Hraje do toho cynickou hru okolo novely volebního zákona – hnutí ANO nedodrželo dohodu ve sněmovně, že se rychle projedná lidovecká novela v prvním čtení, aby se co nejvíce zkrátil čas na vypořádání se s nálezem Ústavního soudu. Dostává tím do patu celou zemi, protože odmítá mít zodpovědnost, odmítá řešit pandemii, ale zároveň opozici, která je odpovědná a chce problémy řešit, ne přehlížet, tímto způsobem tlačí ke zdi,“ vyjmenovává problémy.

Problémem podle ní je také protiřečení vlády. „Ministr Blatný i premiér tvrdí, že opatření nefungují, ale zároveň nic nového nepřinášejí a setrvávají na údajné nefunkčních nástrojích řešení šíření viru. My máme plán, jak vyvést zemi z krize. Jde o kombinaci nástrojů a odstranění buzerace,“ vysvětluje pro FORUM 24 Adamová.

Část lidí tíhne k dezinformacím 

Maloobchod by podle ní měl být otevřený celý s vyšší ochranou – povinné respirátory FFP2 u personálu, navíc zdarma distribuovat tento typ respirátorů nejrizikovějším skupinám lidí, zejména seniorům. „Je toho celá řada, ale vláda to konečně musí realizovat. Lidé už ničemu nevěří, jsou zmatení, unavení, některá opatření jsou vyloženě buzerační a nedávají smysl, mnozí jsou v existenčních problémech, na dně. To je nebezpečný mix,“ upozorňuje na důvody, kvůli nimž už lidé tolik nedodržují vládní nařízení.

„Musíme okamžitě revidovat opatření, vrátit lidem důvěru v ta, která mají smysl, zlepšit komunikaci (zlehčování počtu obětí na covid z úst ministra Blatného fakt nepomohlo), nenechat padnout do propasti živnostníky a firmy. Jinak se z toho nedostaneme a zaděláváme si na ještě větší problém, část lidí se radikalizuje, tíhne k dezinformacím, nedůvěřuje státu. Nabízíme to vládě, ta si ale musí uvědomit, že to není souboj o politické body, ale o celkové přežití,“ dodává lídryně TOP 09.

Stejnou vizi má i další opoziční strana – Piráti. Poslankyně Olga Richterová v SMS redakci vysvětlila, jaké jsou momentální priority.

„V tuto chvíli jsou pro nás nejdůležitější lidé, a tedy upravení stávajících opatření tak, abychom epidemii zvládli co nejrychleji. Musíme mít ambici urychleně přijmout pandemický zákon, připravit podmínky pro rychlejší a bezpečný návrat dětí do škol a skutečně pomoci postiženým živnostníkům a firmám a v neposlední řadě motivovat lidi zůstávat v karanténě. Většinu toho jsme představili minulý týden v našem plánu s názvem ZA PĚT DVANÁCT,“ sdělila Olga Richterová s tím, že veškerý postup chce začátkem týdne projednávat nejen s pirátskými hejtmany a odborníky, ale také s dalšími politickými stranami a premiérem.