Neshoda na vládě: Hamáček nebude hlasovat pro zmrazení platů policistů a hasičů

Předseda ČSSD, ministr vnitra Jan Hamáček  (ČTK)

Předseda ČSSD, ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová sdělila, že bude na zasedání vlády žádat zmrazení platů policistů a hasičů. Oznámila to po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Ministr vnitra Jan Hamáček takovou věc v pořadu Otázky Václava Moravce jednoznačně odmítl a Schillerovou zkritizoval.

„Nebudu hlasovat pro zmrazení platů hasičů a policistů,“ uvedl Hamáček s tím, že na straně ministerstva vnitra již není možné škrtat. Podle ministra vnitra je to de facto snižování platů a je přesvědčen o tom, že by se proti postavila celá sociální demokracie.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Hamáček se do Schillerové opřel. „Paní ministryně se ráda fotí s hasiči a policisty,“ řekl. Ministr vnitra navíc přiznal, že vůbec nevěděl o tom, že Zeman po jednání se svým expertním týmem oznámil, že zvažuje veto rozpočtu na příští rok.

„Výdajů je v rozpočtu strašně moc, které se dají škrtat,“ řekl u Moravce předseda ODS a lídr koalice SPOLU Petr Fiala. „My jsme schopni reálně ušetřit sto miliard výdajů,“ tvrdí. Fiala taktéž odmítl snižování platů hasičů a policistů, šetřit se podle něj má jinde. „Šetřme na nesmyslných výdajích,“ vyzval.

„Prezident republiky se kriticky vyjádřil k návrhu státního rozpočtu na rok 2022, který označil za nedostatečně úsporný a nedostatečně investiční,“ uvedl v sobotu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Pokud by parlament rozpočet neschválil do konce roku, stát by začal hospodařit v tzv. rozpočtovém provizoriu. Hospodaření státu se pak řídí podle posledního schváleného rozpočtu. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]