Milion chvilek pro demokracii se zasloužilo o to, že statisíce lidí daly najevo svou nespokojenost s vládou Andreje Babiše. To se nakonec projevilo i na výsledcích parlamentních voleb. Jak vnímá roli spolku jeho šéf, proč se zdálo, že se s kolegy odmlčeli, koho podpoří v prezidentských volbách či zda může být nová vláda „v klidu“, prozradil Benjamin Roll v rozhovoru pro FORUM 24.
Benjamine, volby dopadly podle představ Milionu chvilek, nebo se pletu?
Výsledek voleb předčil nejoptimističtější výhledy. Takto pevnou většinu 108 mandátů a ANO na druhém místě jsme si ani neodvažovali přát. I když jsme pro to dělali všechno.
Jaké byly oslavy ve vašem „štábu“?
Atmosféra byla skvělá. Bylo to velké zadostiučinění pro nás všechny, kdo jsme čtyři roky potili krev při upozorňování na kauzy současné vlády, objížděli republiku a šířili informace o Andreji Babišovi.
Věřil jste, že může hnutí ANO nevyhrát? Dokázal jste si představit i neúspěch ČSSD a komunistů?
Očekával jsem, že Babiš většinu nezíská, ale ne, že to bude tak výrazné a že bude druhý. Navíc komunisté mimo sněmovnu a extremisté z SPD pod 10 %, to už jsou třešničky na dortu.
ČSSD jela na klouzačce mimo parlament už dlouho. Je to jasný důsledek spolupráce s oligarchou a zrady vlastních demokratických ideálů. Je to smutný příběh nejstarší české strany a obecně české demokratické levice. Snad ČSSD využije této lekce k rehabilitaci a reformě.
Sledoval jste předvolební průzkumy?
Samozřejmě. Pravidelně jsme je sdíleli a komentovali i na sítích Milionu chvilek. Dlouhodobě bylo jasné, že výsledek bude velmi těsný. Proto jsme své předvolební aktivity cílili především na mladé lidi a nerozhodnuté voliče. Navzdory výrazné většině mandátů pro demokraty se těsný výsledek potvrdil: SPOLU zvítězilo o 30 000 hlasů před hnutím ANO, Přísaze chybělo cca 17 000 ke vstupu do sněmovny a vše mohlo být jinak. Skutečně záleží na každém hlasu.
Milionu chvilek byla mnohdy vyčítána jakási zdrženlivost. Najednou se neplnila náměstí, od úspěchu na Letné bylo už dlouho. Nepřipadalo vám, že děláte méně, než od vás lidé čekali?
Vůbec ne. Hlavní zpráva druhé Letné byla jasná – každý občan musí sám převzít odpovědnost a být aktivní ve svém nejbližším okolí, demokratické strany mají spolupracovat a najít cestu, jak Babiše porazit. Obecně jsme apelovali na masarykovskou drobnou každodenní práci pro společnost a demokracii. A tím směrem jsme se vydali. Z Milionu chvilek jsme vybudovali funkční organizaci a začali vedle různých happeningů ve veřejném prostoru dělat i dlouhodobější projekty, posilovat celorepublikovou síť organizátorů, tvořit vzdělávací obsah a další.
Krátce před volbami jste připravili dnes už legendární akci s kříži za oběti covidu v Průhonicích, domovině premiéra Babiše. Jak vás napadlo, že „zaútočíte“ právě tam?
Andrej Babiš na svůj facebook napsal, kdy a kde bude rozdávat zmrzlinu. Rozhodli jsme se využít této informace k jednoznačné konfrontaci jeho cynismu a lhostejnosti. Ani vyleštěná kampaň nemohla smýt odpovědnost za zbytečně zemřelé oběti nezvládnuté pandemie.
Jak na spolek dopadl odchod Mikuláše Mináře? Zrazoval vás někdo od pokračování ve vašem snažení?
Před rokem kolem toho bylo mnoho emocí a samozřejmě to mnohé aktivní lidi zarazilo. Ale nezaznamenal jsem žádný relevantní hlas, který by vyzýval Milion chvilek k tomu, že už to máme zabalit a naše činnost nemá smysl. Naopak to byl, myslím, dobrý impulz pro jednoznačné promyšlení naší role. Ať bude vládnout kdokoli, musí mu aktivní občané nastavovat zrcadlo. A společnost vždy potřebuje impulzy a aktivní lidi, kteří ji budou kultivovat.
Na Letné jste vyzývali demokratické strany, aby spojily své síly, což se nakonec stalo. Berete to jako úspěch Milionu chvilek?
Je to obrovský úspěch všech aktivních občanů. Opozičním politikům se nakonec podařilo navázat na energii největších protestů v historii samostatné České republiky a sněmovní volby tak byly skutečným vyústěním čtyřletých snah Milionu chvilek a dalších podobných organizací a nespokojených lidí. Ty drobné chvilky pro demokracii mnoha lidí z celé republiky se nakonec přetavily v konkrétní výsledek voleb.
Poděkoval vám někdo z politiků za úsilí, které jste věnovali tomu, aby si lidé uvědomili, že je v naší zemi něco špatně?
Ano, byli jsme během posledních let i v závěrečných měsících před volbami několikrát v kontaktu. Politici z řad obou koalic nám opakovaně děkovali za aktivitu a nyní, když uspěli, i za naše předvolební činnosti.
Jak bude Milion chvilek fungovat nyní? Je vás stále třeba?
Samozřejmě. Každý člověk, který se dostane k moci, čelí velkým pokušením moc zneužít. Každá vláda potřebuje zpětnou vazbu. A občanská společnost se musí sebeorganizovat vždy. „V demokracii se musí angažovat všichni,“ říkal Havel. Každý nese odpovědnost za společnost, proto má být aktivní. To je hlavní a věčně platný apel Milionu chvilek.
Hodláte se zapojit třeba před prezidentskými volbami?
Do řádných prezidentských voleb už zbývá jen 15 měsíců, a proto jsme hned po sněmovních volbách začali intezivně řešit, jak se k nim postavíme. Ze všech možných náznaků můžeme usuzovat, že Andrej Babiš už zahájil kampaň a bude se chtít „pomstít“ demokratům za svou porážku. Stejně tak má velký potenciál Tomio Okamura. Demokraté nesmí zopakovat chybu z předchozích voleb a roztříštit spektrum „slušných kandidátů“. Klidně by se mohlo stát, že se ve druhém kole budeme rozhodovat mezi Babišem a nějakým extremistou. To nesmíme dopustit. Sněmovní volby potvrdily, že spolupráce napříč názory, potlačení vlastního ega a mobilizace aktivních občanů má smysl i efekt. Pojďme to zopakovat.
Může si být očekávaná vláda Petra Fialy jistá, že na její chyby upozorňovat nebudete?
Každá vláda si může být jistá, že na její chyby budeme hlasitě upozorňovat. Zvláště ta, která nemá relevantní opozici v parlamentu.