„Nesmrtelný“ Elvis: Osud Krále rokenrolu inspiroval další životopisný film

Eric Drooker

Součet částek, které v rozmezí bezmála šedesáti let vyplatili různí kupci za sítotisky Andyho Warhola s vyobrazením Elvise Presleyho, se už blíží hranici 350 milionů dolarů. Za desetitisíce dolarů se prodávají plakáty k filmům, kde Elvis hrál, i k reklamám, v nichž vystupoval. Trvalým hitem obchodu shopelvis.com je replika prstenu, který měl zpěvák na ruce při svém posledním koncertě. Merchandisingový web je nyní opět nachystaný – do kin vstupuje nový životopisný film nazvaný – jak jinak – Elvis.

Bude-li to kasovní trhák, to se teprve ukáže. Avšak způsobů, jak vydělat na jméně a věhlasu Krále rokenrolu, je neskutečné množství. S trochou ironie bychom mohli dodat, že se dokonce prodávají i hudební nosiče s jeho písněmi. Od posledního originálního alba Moody Blue vydaného měsíc před jeho smrtí uplynulo pětačtyřicet let. Je to dostatečně dlouhá doba na to, aby nějaká hudba z veřejného prostoru zmizela. Zdá se, že Elvisovým nahrávkám se něco takového nestane ještě dlouho. Miliony fanoušků by krví podepsaly prohlášení, že jeho dílo je nesmrtelné.

Ostatně teorie, že muzikant ve dvaačtyřiceti letech nezemřel (ať už na selhání srdce či předávkování léky), přetrvává částečně jako konspirace svého druhu a částečně jako popkulturní fenomén. Slogan „Elvis Lives“ není jen názvem vzpomínkového koncertu, záznamu z něj, nebo titul či podtitul několika knih. Je to vlastně slovní mem vzniklý dávno před internetem a sociálními sítěmi, šířený ústně nebo klasickými médii.

Dominantní vliv na Elvisovo dospívání měla jeho matka Gladys. Zemřela v šestačtyřiceti letech, když už byl její syn hvězdou světového formátu.

Pod vlivem matky

Narodil se 8. ledna 1935, tedy ve znamení Kozoroha, typického pro citlivé a zároveň neústupné povahy, jako Elvis Aaron. Narodil se jako dvojče. O několik minut starší Jesse Garon přišel na svět mrtvý. Legenda praví, že byl pohřben v krabici, protože rodina neměla peníze na rakev. Není jisté, zda je to pravda, avšak o sociálních poměrech Presleyho dospívání vypovídá tato smutná historka leccos. Psychologický dopad bratrovy neexistence a jeho absence ve zpěvákově životě je podprahový motiv filmu…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články