Nesmysly dr. Pekové: Ovčák i jezevčík jsou oba pes, paní doktorko!

(Pexels/Anna Schvets)

FOTO: Pexels/Anna Schvets

Nová vlna dezinformací o koronaviru z úst dr. Soni Pekové představuje vzhledem k číslům o epidemii už poměrně vážný celospolečenský problém. Když lékařka vykládá do tisku úplné nesmysly, představuje to ve vynervované a po roce epidemie velmi křehké společnosti hrozbu. Lidé – nejen ti biologicky vzdělanější, ale i pouzí chovatelé psů – hloupost a nepravdivost jejích výroků poznají. A když pak jiní lékaři říkají do jiných médií pravdu, tak už jsou díky nesmyslům z úst dr. Pekové apriorně podezřelí. Nevím, zda svým bludům dr. Peková opravdu věří nebo zda jde o bizarní obranný konstrukt. Ale pro společnost jsou její slova stejně nebezpečná jako okázalé procházky Václava Klause staršího bez roušky.

V pondělí vyšel na serveru časopisu Reflex skandální rozhovor s MUDr. Soňou Pekovou, PhD., z firmy Tilia Laboratories. Svými prohlášeními spustila novou a nebezpečnou dezinformační vlnu. Přestože napovídala novinářce úplné nesmysly, které jsou zjevné i pro každého majitele psa, vlna jejích prohlášení jede Internetem. Parta antirouškových disidentů má zase o „argument“ navíc. Jak je to tedy ve skutečnosti s vyjádřením paní doktorky Pekové, že navzdory 17 000 nadúmrtím v roce 2020 měla pravdu, když loni říkala, že koronavirus do Vánoc vymizí, a že nebude žádná podzimní vlna?

FORUM 24 (archiv)

Černoši nejsou jiný druh, paní doktorko!

Novinářka: Takže to (míněn koronavirus SARS-CoV-2, pozn. aut.) podle vás není stále tatáž čínská potvora?

Dr. Peková: Není. Ty kmeny jsou si navzájem velice podobné, ale nejsou to potomci viru prvního. Je to něco jiného. A já nevím, kde je ta jeskyně, z níž vylétají.

Profesor RNDr. Jan Konvalinka, CSc., prorektor Univerzity Karlovy pro vědeckou činnost, říká: „Je to nesmysl, je to pořád stejný virus, který zcela přirozeně hromadí mutace, velmi podobně jako jiné koronaviry. Pomaleji než třeba virus chřipky. Jde o zcela přírodní proces, žádné důkazy o nějaké manipulaci nevidíme.“

Paní doktorka Peková má bílou pleť. Její předkové – stejně jako předkové celého lidstva – byli ovšem černí. Zbělaly ty populace, pro které byla mutace způsobující bílou pleť evoluční výhodou. Třeba populace na severu, v Evropě, kde je málo slunce, které potřebuje naše tělo k výrobě vitamínu D. A to málo slunce bílá pleť zachytí lépe než pleť snědá. Opravdu si paní doktorka Peková myslí, že díky této mutaci způsobující nízkou pigmentaci její pokožky je „něco jiného“, jiný biologický druh než afričtí černoši? A myslí si, že se (podle té mutace barvy soudě) nevyvinula z černých předků z Afriky podobně, jako se Petr Hájek nevyvinul z opice?

Dále – v létě paní doktorka Peková tvrdila, že ten koronavirus, co řádil, je umělý, „zinženýrovaný“. Nyní tvrdí, že ten první (umělý) zde již není, ale jsou zde jiné, téměř stejné koronaviry, které ovšem vylétly z jeskyně. V její verzi tedy ten první jarní koronavirus byl umělej, pak vymizel. Pak se shodou okolností vyvinul skoro ten samej někde v nějaké jeskyni, ale nevíme ve které. A na podzim lidi zabíjel ten novej virus, jiný než na jaře, jiný než ten, co říkala, že nebude zabíjet a vymizí, takže vlastně měla pravdu. No…

Vědecká taxonomie se nedělá s nadsázkou, paní doktorko!

Novinářka: Podle vás je tedy už čtvrtý v pořadí?

Dr. Peková: Jarní kmen byl první, zářijový druhý, prosincový třetí a nový, britský, je čtvrtý. Já bych to s nadsázkou skoro nazvala, že to na jaře byl SARS-CoV-2, v září SARS-CoV-3, v prosinci až dosud SARS-CoV-4. A ta britská mutace by se měla jmenovat SARS-CoV-5. Každá vlna se chová klinicky trošku jinak, virus má jiný genom, jiný program, podle něhož je napsán.

První SARS neudeřil loni na jaře, ale před osmnácti lety, v roce 2002. Tehdy se mu neříkalo koronavirus, ale SARS, a pandemie se z něj nevyvinula. „Celým jménem“ se ovšem jmenoval SARS-CoV. A po příchodu druhého – dnešního SARS-CoV-2 – se ten první začal někdy označovat jako SARS-CoV-1. Viz Science Hub.

Prostě – paní doktorka Peková v Reflexu odhalila tři nové viry, o jejichž existenci dosud neměla tušení ani celá západní věda, ani ti ve Wu-chanu! Dle mých informací vyvolal výrok v českých akademických kruzích značné rozveselení. „Proč se dr. Peková, hm, mýlí a proč nám sem mutanty nikdo nevypouští? Viry stále hromadí ve svých genech mutace. Podle toho, kolik mutací a které určité viry sdílejí, je možné vytvořit jejich rodokmen. Ten ukazuje, že předkem všech dnešní virů byl virus z pacienta 0 z Wu-chanu,“napsal na Twitter profesor RNDr. Jaroslav Flegr, CSc., z Přírodovědecké fakulty University Karlovy, jak se začala dezinformace od dr. Pekové šířit Netem.

Profesor RNDr. Václav Hořejší, CSc., z Ústavu molekulární genetiky AV ČR na dotaz Fóra 24 odpovídá: „Ne, byl to stejný virus, respektive tam byly nějaké úplně nepodstatné odchylky, funkčně nevýznamné mutace.“ A na NCBI nalezneme SARS-CoV-2. Ty s trojkou, čtyřkou či pětkou, o kterých hovořila dr. Peková, jsem nenalezl.

Kokrvirus, čivavavirus, dogovirus…

Novinářka: Když se teď říká „britská mutace“, „jihoafrická mutace“, to značí jiný kmen viru?

Dr. Peková: Zkusím to vysvětlit laicky, příkladem. Vezměte si psy. „Pes“ je virus a jednotlivá plemena, třeba německá doga, čuvač či kokršpaněl, jsou „kmeny“. A ty kmeny mají svůj specifický mutační vzorec, podle něhož se poznají. Obrazně řečeno, na jaře jsme tu měli mírnějšího „čuvače“, počátkem podzimu už ostřejšího „kokršpaněla“, dnes se šíří ještě nebezpečnější „doga“.

Zde se paní doktorka vyvrátila sama. Citát výše tvrdila, že koronaviry šířící se na podzim a nyní nepocházejí ze společného předka, jsou jiný klad ( klad znamená potomci posledního společného předka). A pak, protože v magickém myšlení nemusí věci logicky pasovat k sobě, uvedla jako příklad různá plemena psů. Všechna plemena psů pocházejí ze společného předka. Pes totiž dle současné taxonomie není ani druh, jen domestikovaný a někdy i cílenou plemenitbou zformovaný poddruh zvířete Canis lupus. Vlka. Doga, čivava, voříšek a jezevčík jsou všichni pes. A všichni pocházejí z vlka. A ví to každý. S mutacemi koronaviru SARS-CoV-2 je to podobné. Pan profesor Hořejší odlišnost mutací viru – když už tam dr. Peková ty čokly zamotala – vysvětluje: „Asi jako kdyby to na jaře byl pes dalmatin s 20 skvrnami a na podzim s 19 skvrnami, ale úplně stejně kousavý…“

U mnohých textů o neuvěřitelných projevech hlouposti antirouškových disidentů nevím, co napsat jako závěr. Co říct jako shrnutí. Zde mám jasno: HAF! HAF! HAF!

Po uzávěrce: Za Státního zdravotnického ústavu přišla k výrokům dr. Peková i stanovisko státu:

Vyjádření paní RNDr. Heleny Jiřincové, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační onemocnění SZÚ k výrokům paní dr. Pekové:

Nejedná se o jiný virus, ale o virus postupně se adaptující na nového hostitele a to ve smyslu zvyšování vazebné kapacity na receptor, a současně virus, který se snaží vymanit z imunitní obrany hostitele. Vysoká míra rozšíření, SARS-CoV-2 umožnila velkou příležitost směrem k proměnlivosti a tvorbě variant. K některým mutacím dokonce dochází konvergentně, tedy virus se mění na různých místech světa stejně a nezávisle. Varianta v ČR se rozšiřující od září tohoto roku nese shodnou deleci jako britská varianta (delece aminokyselin histidinu a validnu a pozicích 69-70 , a tato delece je vždy doprovázenou substitucí aminokyseliny N439K). Delece je znázorněna ve zprávě NRL ze 45.KT, substituce vede k mírnému zvýšení vazebné kapacity.

Britská varianta se vyznačuje nahromaděním více změn, které jsou ve spike proteinu uplatněny vždy na jeho povrchu a nacházejí se především v N terminální oblasti a vazebném místě na ACE 2 receptor (RBD). Všechny substituce v RBD vedou rovněž k mírnému zvýšení vazebné kapacity. Obdobně jsou na tom varianty z JAR a Brazílie (Manaus)., které jsou typické záměnou na pozici 484K.

Lze tedy konstatovat, že s rozšířením viru dochází k jeho evoluci ve smyslu diverzifikace , a rovněž pozorujeme tvorbu adaptačních mutací, které dávají variantám evoluční výhodu. Nicméně, taxonomicky se stále jedná o SARS-CoV-2, nikoli o jiný virus. Obdobnými změnami prochází virus chřipky, virus HIV, budeme-li jmenovat ty nejzákeřnější, a také netvrdíme, že jsou to jiné viry. Všechny varianty jsou přitom potomky původních kmenů.

Vyšší míru rozšíření SARS-CoV- 2 v ČR nelze připsat na vrub tzv. české variantě, protože její zastoupení nepřesahuje 55%, jedná se pravděpodobně o jeden z mnoha faktorů. Paní doktorka Peková má celkem 12 celogenomových sekvencí, klinika zásadně není rozdílná a nelze zcela jednoznačně a jednoduše oddělit, který z klinických projevů lze připsat za vinu viru, a který je důsledkem reakce hostitele.

Z hlediska klasické virologické epidemiologie, jsme stále ve druhé vlně. Za počátek zářijové vlny u nás lze jednoznačně brát původní jarní kmeny, teprve v průběhu času přibývalo detekcí tzv. české varianty. Nicméně, tento vývoj se dal předvídat na základě předchozích zkušeností. Nikdy nelze odhadnout kdy přesně, za jak dlouho přesně, a jak moc přesně se virus promění, ani jakým směrem. Ale čím větší pole působnosti novému patogenu otevřeme, a to i ve smyslu ohrožené populace (především imunosuprimovaných osob), tím více „nemilých“ překvapení se můžeme dočkat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]