Poslanec a bývalý manažer Agrofertu Milan Feranec reagoval na nejčastější výtky vůči hnutí ANO, především jeho šéfovi. Lživě fabuloval, ale projevil příkladnou věrnost Andreji Babišovi. Přestože ho nechal odstranit z rezortu dopravy, kde byl hlavní spojkou Faltýnkovy klientelistické sítě.
[ctete postid=“266197″ title=“Dostálová zatajuje reakci na evropský audit. Vláda odmítá nezávislou kontrolu“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Dostálová-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová prohlašuje, že stanovisko české strany k “ permalink=“https://www.forum24.cz/dostalova-zatajuje-reakci-na-evropsky-audit-vlada-odmita-nezavislou-kontrolu/“]266197[/ctete]
Nad některými mediálními výstupy Babišovy družiny zůstává rozum stát. Nyní se na svém facebookovém profilu ozval poslanec hnutí ANO Milan Feranec s příspěvkem „Pokus (patrně marný) o racionální debatu se spolkem Antibabiš“. Nemýlil se. Tento pokus byl nejen marný, ale zároveň iracionální. Spíše jen překvapuje míra nesoudnosti, že se do této polemiky pouští zrovna on.
Lobbista ve Faltýnkových službách
Milan Feranec je jedním z exponentů okruhu ANO, kteří přímo ve státní správě nahradili různé lobbisty, kmotry a politické podnikatele. V letech 2002 až 2012 působil v různých manažerských pozicích Agrofertu. Patří do nejužšího moravského okruhu prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, který ho v roce 2014 přivedl na Ministerstvo dopravy jako svého hlavního pobočníka.
O jeho roli vypovídal bývalý ministr dopravy Antonín Prachař v rozhovoru pro Deník N (9. 5. 2019). Prachař tvrdil, že musel rezignovat kvůli tomu, že chtěl Ferance odvolat z postu náměstka. „Nevyřešil ČD-Telematiku tak, aby podíl získal stát. Neudělal řadu věcí, které mu byly uloženy na poradách ministra, byl neschopný,“ vysvětloval Prachař.
Zabránil mu v tom Faltýnek, faktický šéf rezortu dopravy. „Tehdy ve 21 hodin večer za mnou přišel Faltýnek s tím, že se mnou chce řešit ministra. Já říkám, kterého, a on na to: Tebe! Ráno rezignuješ, jinak budeš odvolán, vyber si. A tak to skončilo,“ dodal Prachař. Faltýnek si podle něj v rezortu vytvořil síť konfidentů a Babiš mu to tři roky toleroval.
V roce 2017 byl Feranec zvolen do Poslanecké sněmovny a náměstkovský post musel opustit. Stal se předsedou dozorčí rady Českých drah, jenže poté zasáhl Babiš, kterému se aktivity této skupiny přestaly zamlouvat, jelikož se pohybovaly na hraně zákona. Prachařův nástupce Dan Ťok loni s premiérovým vědomím vymetl Faltýnkovy lidi z rezortu.
Feranec je spolu s Faltýnkem stále šetřený policií kvůli okolnostem mýtného tendru. Ztráta vlivu mu však nijak nebrání hájit svého chlebodárce, i když jeho osobní akcie prodělaly v ANO strmý pád.
Čapí hnízdo? Podobných případů jsou stovky
Poslanec ANO nejprve shodil Babišovo trestní stíhání. „Je obviněný za to, že v roce 2007 státní orgán schválil žádost o dotaci na cca 5 procent nákladů zařízení Čapí hnízdo, které dodnes slouží veřejnosti. Podobných případů byly stovky, ale protože Babiš!“
Feranec nemůže znát policejní spis. Není pravda, že se policie zajímá jen o tento podvod, o čemž svědčí řada probíhajících soudů i odsouzených. Namátkou bývalý poslanec ČSSD Petr Wolf, odsouzený na šest let vězení kvůli neoprávněnému čerpání evropských dotací v celkové výši „pouhých“ 11 milionů korun.
Feranec také mimoděk přiznává absurditu konkrétního případu Čapí hnízdo, kdy dotaci pro malý podnik v maximální výši 50 milionů korun dostala farma s celkovým rozpočtem jedné miliardy.
Poslanec ANO zpochybňuje, že je Babiš soudně potvrzeným agentem Stb. „Kdo si přečetl rozsudek slovenského Ústavního soudu ví, že vůbec nerozhodl ve věci samé. Zamítl žalobu Babiše, protože prý žaloval nesprávný subjekt.“
Feranec se mýlí. Babiš je nadále evidovaný jako agent StB s krycím jménem Bureš pod číslem 25085. Bratislavský Ústavní soud zrušil všechny rozsudky nižších soudů v Babišův prospěch, a zároveň rozhodl o tom, že všechny následující soudy musí brát v potaz četné listinné důkazy Ústavu paměti národa, nikoli nedůvěryhodné výpovědi řídících důstojníků StB, kteří své spolupracovníky u soudů obvykle kryjí.
Babiš nic neovládl
Poslanec ANO nevěří, že chce Babiš ovládnout policii a justici. „Vládne už druhým rokem a furt nic neovládl. Umíte si představit, že by v minulosti za ministrování korunních princů ODS nebo ČSSD měl nějaký policista tu drzost a stíhal členy vlády? Já tedy ne.“
Feranec možná ne, ale realita je jiná. V minulosti byla stíhána řada členů bývalých vlád, počínaje odsouzeným Ivem Svobodou ze Zemanova kabinetu, konče neadekvátní policejní razií na Úřadu vlády v roce 2013, která přepsala politickou mapu. S policisty, kteří vedli vyšetřování, byl předtím Babiš v úzkém kontaktu.
Čistky první Babišovy vlády v policejních řadách už přinesly své ovoce. V tichosti byly odloženy některé kauzy spojené s premiérem, jako jsou korunové dluhopisy, nebo prodej společnosti Profrost.
Střet zájmů? Jen pocity
Poslanec ANO tvrdí, že audit Evropské komise zatím nezjistil, že je Babiš ve střetu zájmů. Prý jen „auditoři sepsali své pocity. Až to konstatuje nějaká česká právní autorita, potom to pro mne bude relevantní informace,“ píše.
V této kauze nejde o pocity ani o konstatování nějaké české právní autority. Tím méně, pokud by se profilovala z vládního okruhu ANO. Jde o porovnání s evropskými pravidly, přičemž existuje vážné podezření, že jsou porušovány i české zákony.
Feranec zlehčuje fakt, že vládu ANO podporují komunisti. „Ano, vládu ANO toleruje KSČM. Za toleranci chce prosadit svoje priority (zvyšování minimální mzdy, důchodů, zdanění církevních restitucí, ochrana přírodního bohatství). Pro ANO je to přijatelná cena. Pokud by vládu tolerovala např. ODS, museli bychom respektovat jejich programové priority.“
Jenže ODS, stejně jako další demokratické strany, odmítla jít do vlády s trestně stíhanou osobou, a vykrývat její nekonečné problémy, jak se k tomu propůjčila ČSSD. Také na to doplácí. Potom se ANO musí opírat o komunisty, v jejichž řadách jsou stále uctívači Gottwalda, zpochybňující justiční vraždy v 50. letech. Za jejich legitimizaci nesou Babiš, Feranec a spol. plnou odpovědnost.
Marná snaha
Feranec sám připouští, že jeho snaha o „racionální“ diskusi se spolkem „Antibabiš“ je marná. Skutečně, protože žádné věrohodné argumenty nepředložil. Je nehorázné, že právě on napadá opozici, že chce zpátky získat moc – politickou, ekonomickou, lobbistickou. Zrovna od něho to sedí.
Nepolitičtí lobbisté jeho typu nechápou pravidla parlamentní demokracie. Opozice, ať už ji nazývá jakkoli, tu není jen od toho, aby stavěla alternativu vládě, ale aby se zároveň vymezovala vůči její škodlivé politice. Kdo kritizuje vymezování vůči Babišovi, nechápe rozdělení úloh v soutěži parlamentních stran nebo chce spoluvládnout.
Pokud Ferancovi nevadí spolupráce s komunisty a napadá Babišovy kritiky, nejraději by se zřejmě vrátil do časů normalizační Národní fronty. Tehdy měla vláda klid na práci a opozice neotravovala vzduch. Jenže stále existuje hodně voličů, kterým vadí mocenský zábor Agrofertu ve státní správě, Babišovy skandály, hrubý populismus a nezodpovědný přístup vlády k budoucím generacím.
Poslanec ANO se předvedl jako typologická součástka soukolí holdingu. Kdykoli se nechá ponížit a odkopnout, pokud ohrožuje zájmy svého šéfa, a stejně mu zůstává podlézavě věrný. Případně čeká na pověření dalšími úkoly, i proto se teď nejspíš ozval.