Nestoudné, služba nepřátelské mocnosti. Experti reagují na Zemanovu žádost šéfovi BIS

Prezident Ruské federace Vladimir Putin a prezident ČR Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Ruské federace Vladimir Putin a prezident ČR Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Miloš Zeman chce po Bezpečnostní informační službě (BIS) detaily z živých operací, které se týkají Ruska. V pondělí ráno o tom informoval web iRozhlas.cz. Podle expertů se prezident pokouší zničit českou kontrarozvědku a zákonodárci by měli okamžitě otevřít debatu o tom, zda by měla osoba tak otevřeně sloužící zájmům nepřátelské mocnosti zastávat tak významnou funkci.

„Miloš Zeman by tímto krokem znovu, i když s podstatně navýšenou razancí, potvrdil, že pracuje pro kriminální režim Vladimira Putina. Pokud to dělá vědomě, pak by se na takovém hypotetickém seznamu měl vidět sám, pokud to dělá nevědomě, a takovým lidem se říká užiteční idioti, pak by bylo žádoucí najít osobu, která Zemanovy kroky v tomto směru vede,“ okomentoval pro deník FORUM 24 Jakub Kalenský, analytik amerického think tanku Atlantic Council, kde se věnuje tématu ruské dezinformační kampaně. „Pokud je ta informace pravdivá, je to zcela nestoudné. Zákonodárci by měli okamžitě otevřít debatu o tom, zda by měla osoba tak otevřeně sloužící zájmům nepřátelské mocnosti zastávat tak významnou funkci.“

Eric Drooker

Kalenský dále dodává, že postup hlavy státu rozhodně není standardní. „V civilizovaných státech, kde osoby momentálně zastávající funkce ctí dělbu moci a vládu práva, by se osoby, které mají zastupovat lid, nesnažily oslabit instituce, které tentýž lid chrání,“ reaguje na zjištění redaktorů webu iRozhlas.cz, podle kterých Miloš Zeman požaduje po šéfovi Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi, aby mu sepsal jména ruských špionů v Česku a zároveň doložil, jaké operace v Česku podnikají nebo jací Češi s ruskými zpravodajskými službami spolupracují či jaké informace jim předávají.

Ohrožena podle Kalenského může být i bezpečnost České republiky. „Předávat detailní informace současnému Hradu je totéž jako takové informace rovnou dávat ruské ambasádě. Žádná instituce chránící bezpečnostní zájmy ČR nemůže takové informace svěřit osobám tak nedůvěryhodným a očividně kolaborujícím s nepřátelskými režimy, jako je okolí Miloše Zemana,“ dodal s tím, že by to bylo v přímém rozporu se zájmy České republiky.

„Prezident Zeman řízený šéfporadcem Martinem Nejedlým zkouší zničit českou kontrarozvědku. Pokud by mu předala detailní informace o svých živých obranných operacích proti ruským zpravodajcům, tak by je fakticky předala do rukou Ruské federace. Žádný ze spojenců by jí už nevěřil a nesdílel s ní nejcitlivější kontrarozvědné informace,“ vysvětlil ředitel bezpečnostního centra Evropské hodnoty Jakub Janda. „Je naprosto evidentní, že Kancelář prezidenta republiky pracuje pro Ruskou federaci,“ doplnil se slovy, že se hraje o suverenitu České republiky.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, premiér Andrej Babiš, vládní zmocněnec Roman Prymula a hlavní hygienička Jarmila Rážová (FB AB)

Informací se bude příští týden zabývat také parlamentní komise pro kontrolu BIS. Ředitel Bezpečnostní informační služby Koudelka chce údajně k úkolu Miloše Zemana vyjádření. Tedy zda má prezident na takové informace právo, tvrdí iRozhlas.cz.

„My se tím budeme zabývat a poté komise vydá nějaké stanovisko. Pokud by se informace Českého rozhlasu potvrdily, tak já osobně si myslím, že jsou to úkoly, které jsou za čárou,“ řekl deníku FORUM 24 člen komise Marek Benda (ODS) s tím, že prezident republiky může chtít po BIS pouze informace, které potřebuje pro své fungování. „Ani prezident republiky nemůže úkolovat bezpečností službu ve smyslu – řekněte mi informace k živým operacím,“ dodal Benda.

Slova Bendy potvrzuje také Jakub Janda. „Bezpečnostní informační služba nemusí poskytovat prezidentovi všechny informace, které si vyžádá. Miloš Zeman musí vědět, že by tím ředitel BIS porušil zákon,“ doplnil šéf bezpečnostního centra Evropské hodnoty.

„Prezident Zeman ani nezastírá, že pracuje pro druhou stranu. Tímto krokem by došlo k poškození zájmů České republiky a je to naprosto nepřijatelné,“ uvedla na dotaz poslankyně TOP 09 a členka Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Helena Langšádlová. „Žádat podobné informace je naprosto nepřijatelné a nemá na to nárok ani prezident republiky,“ dodala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]