Neúcta vlády k občanům a PR propaganda. Lhaním životy nezachráníme, tepe opozice Blatného

ČTK

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO) | FOTO: ČTK

Ministr zdravotnictví Jan Blatný ve čtvrtek dopoledne odmítl opakovaně nabízenou pomoc Německa kriticky přetížené chebské nemocnici. Místo toho přislíbil zajištění tří lékařů a také možnost helikoptéry během noci. Pacienti tak budou případně rozvezeni do nemocnic po České republice. Má jít o symbol, že se o hospitalizované postará Česko. Na jeho stanovisko reagovali opoziční politici.

Chebská nemocnice se už několik týdnů potýká s extrémním přetížením. Pomocnou ruku jí nabídlo Německo, k tomu by však muselo svůj souhlas dodat ministerstvo zdravotnictví. Šéf resortu Jan Blatný to již několikrát odmítl, a to i přes petici vyzývající k přijetí německé pomoci, kterou podepsalo na 3600 lidí. Situaci v Chebu neulehčuje ani fakt, že tu podle zjištění Deníku N umírá nejvíce lidí na covid-19 v celé zemi.

Místo do několik kilometrů vzdálené nemocnice v Německu se tak budou pacienti přesouvat například helikoptérou. „V současné době je kapacita německých nemocnic velmi podobná a v některých oblastech i ještě více zatížená než v České republice. Proto by převoz několika málo pacientů nevyřešil situaci zdejší nemocnice,“ uvedl Blatný.

archiv

S jeho rozhodnutím ale nesouhlasí opoziční politici, kteří se k situaci ostře vyjadřují na sociálních sítích. „Vládní PR propaganda vyhodnotila, že kdyby požádali blízké německé nemocnice o pomoc pacientům z Chebska, šlo by o přiznání, že situace je příšerná. Ale ona situace v ČR prostě příšerná je. Těm lidem jde o život a lhaním je nezachráníme. Je mi zle z toho, že tomu svítí lékař,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Nepochopení projevil i předseda ODS Petr Fiala. „Nemocnice na Chebsku a Karlovarsku poslední týdny hlásí, že jejich kapacity pro intenzivní léčbu pacientů jsou nedostačující. Německo nabízí pomoc. A české ministerstvo zdravotnictví ji vytrvale odmítá. Tomu vůbec nerozumím. Tady jde přece o zdraví a životy,“ řekl.

S podobnou nevolí k rozhodnutí ministra přistupuje i pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. „Úcta vlády ke zdraví svých občanů se tu projevuje tak, že vás raději nechají umřít, než aby vás pustili do špitálu v Německu, protože by to PRově vypadalo blbě… Shořte v pekle fakt už,“ pustil se do vlády.

K řešení svízelné situace vyzvali Blatného i lidovci – a to už na začátku ledna. „Už začátkem ledna jsme jako lidovci vyzvali premiéra a ministra zdravotnictví Blatného, aby se okamžitě a se vší vážností začali zabývat kritickou situací předně v Karlovarském kraji, kde zdravotnická pomoc kolabuje. Vysmáli se nám a do Chebu jen poslali na lékaře kontrolu,“ popsal v průběhu ledna přístup ministra europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

K současnému rozhodnutí se vyjádřil na twitteru. „Blatný slíbil sehnat do přeplněné nemocnice v Chebu tři lékaře. Tím ale situaci nevyřeší. Převoz do Německa dává smysl, jde to. K téhle variantě se kloní i hejtman Karlovarského kraje (Petr Kulhánek (za STAN), pozn. red.). Blatný dál nesmyslně oddaluje efektivní řešení. Toho Andrej Babiš fakt hledal, až našel,“ dodává.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner