Neurovnané Česko v neurovnané Evropě. Vychází nová kniha Bohumila Doležala

Eric Drooker

Publicista Bohumil Doležal, předseda Klubu na obranu demokracie a spolupracovník deníku FORUM 24, vydává prostřednictvím nakladatelství Argo novou knihu “Češi, Evropa, smíření”. Můžete ji nyní zakoupit na e-shopu FORUM a přinášíme autorovu poznámku k nové publikaci.

Chtěl bych utrousit pár slov na kraj mé knížky „Češi, Evropa, smíření“, která právě vyšla v nakladatelství Argo.

Když se mi na podzim roku 1993 podařilo vymotat z politického víru rozpadajícího se Československa, splnil se mi dlouholetý životní sen. Deset let jsem mohl učit na vysoké škole (na politologickém institutu Fakulty sociálních věd UK) a přes třicet let v podstatě pravidelně publikovat v různých českých periodikách (jmenuji postupně Český deník, Denní Telegraf, Lidové noviny, Mladou frontu Dnes, Respekt, Reflex, revui Střední Evropa ad.). Po nástupu babišismu jsem babišovská média z vlastního rozhodnutí eliminoval a píšu skoro výlučně na internet (Forum 24, Echo 24, Bubínek Revolver Revue).

KNIHU KOUPÍTE ZDE

Univerzitní činnost byla pro mne mimořádně důležitá hlavně proto, abych si doplnil vzdělání (předtím jsem byl činný jako literární kritik) a vytvořil si ucelený background k denní publicistice. Pracoval jsem na tom už dřív, ale teď teprve jsem měl dost času a dobré podmínky. Zabýval jsem se českou politikou a politickým myšlením devatenáctého a dvacátého století (hlavní jména: František Palacký, Karel Havlíček Borovský, Tomáš G. Masaryk a Emanuel Rádl; všech si vážím, což nevylučuje kritický přístup). Dále středoevropským kontextem české politiky a českého politického myšlení se zvláštním ohledem na Maďarsko (jazyk jsem se naučil na počátku osmdesátých let; zaujala mne spontánní vstřícnost řady maďarských intelektuálů k Česku, snažil jsem se jim oplácet stejnou mincí). Třetím okruhem mého zájmu byla léta rozvratu české demokracie v letech 1945–1948 a zčásti dobrovolného propadu do Ruského impéria. Věnoval jsem se zejména politickým textům Edvarda Beneše, Peroutkovu Dnešku a politickým aspektům činnosti Václava Černého. A posledním mým tématem byl katastrofický pokus o zkřížení bolševismu s domácími demokratickými tradicemi v druhé polovině padesátých a hlavně v šedesátých letech minulého století.

A zajímalo mne hlavně: co z toho všeho plyne pro nynější české pobývání v Evropě a ve střední Evropě, jaké tenze to pro nás představuje a jaké výzvy z toho pro nás plynou. 

Vznikla tak řada textů, které shrnuje tato knížka.

Děkuji zde ještě zvlášť vydavatelství Argo za to, že mi dalo prostor, a Michaelu Špiritovi za pečlivou editorskou práci.

Bohumil Doležal

Objednat si můžete také knihu V zemi babišismu a buranokracie, kterou loni vydal spolek Free Czech Media.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články