Neuvěřitelné Hamáčkovy moskevské manévry: A co o tom věděli Zeman a Babiš?

Jan Hamáček a Andrej Babiš  (ČTK)

Jan Hamáček a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Jan Hamáček by se se svou cestou do Moskvy, kdyby se pokoušel o utlumení kauzy vrbětického výbuchu výměnou za dovoz ruského Sputniku V a summit velmocí v Praze, stal skutečně jedním z nejnechutnějších počinů naší diplomacie, pokud to vůbec diplomacií můžeme nazývat.

Předně je neuvěřitelné, že by se takto měl vyzmizíkovat teroristický čin na našem území, za kterým stojí cizí mocnost. Přišli o život dva naši občané, mohlo jich být ovšem mnohem víc, vznikla miliardová škoda, ale především tím Moskva dala zcela najevo, jak velmi námi pohrdá. Absurdní je, za jaké položky by něco takového bylo vyměněno. Dodávka vakcín Sputnik V, které ještě nejsou v Evropské unii schválené a které mají i ve světě problémy, přece není žádnou výhodou a výhrou. Stejně tak pro nás nic neznamená, že by se tady setkaly hlavy dvou světových velmocí. Ten nápad byl od samého počátku stejně nesmyslný, protože jako členové NATO a Evropské unie nejsme žádné neutrální území. Pokud to tak Jan Hamáček chápe, tak se ohledně naší zahraničně politické orientace zcela mýlí.

FORUM 24 (archiv)

Bylo by také dobré vědět, co o skutečném cíli Hamáčkovy moskevské cesty věděl premiér Andrej Babiš. Je dost nepředstavitelné, že by Hamáček mohl odletět s takovouto agendou jen tak sám od sebe. To by možná platilo v případě, že by někam letěl záhadný pan Martin Nejedlý, poradce prezidenta Zemana, s bezprověrkovým kancléřem Vratislavem Mynářem. Když už se ptáme na to, co věděl Babiš, musíme pochopitelně uvažovat i o tom, jak byl do věci zapojen prezident Miloš Zeman. Celé to budí velké podezření, že se tady některé politické kruhy pokoušejí být za dobře s Moskvou za každou cenu, nebo něco ještě horšího. Totiž posloužit jim. Už je nám taky asi jasnější, proč se tak spěchalo s odstavením ministra zahraničí Petříčka. Je skutečně velmi nepravděpodobné, že by jako ministr zahraničí něco tak podivného vyjednával. Prostě musel pryč. Parní válec prokremelských zájmů semele všechno, co mu stojí v cestě.

Vždycky když si myslíme, že už nás nemůže současná vládní garnitura něčím překvapit, předvedou nám ještě něco nového. Tahle vláda (o Zemanově Hradu je snad zbytečné mluvit) není jenom neschopná. Ona už je i nebezpečná. Její důvěra ze strany občanů už klesla na 19 procent. To už musí být skutečně skalní jedinci, nebo někdo, kdo žije bez elektrického proudu a poslední zprávy četl před lety na novinovém papíru, do kterého mu ve smíšeném zboží něco zabalili. 

Teď budeme čekat, jak si s tím poradí demokratická opozice. Miroslav Kalousek už na twitteru o Hamáčkovi napsal: Nainstaloval se do čela ministerstva zahraničí, aby mohl vyjednávat v Moskvě o ututlání teroristického útoku na našem území… 1. místopředseda vlády, která se stále těší důvěře sněmovny. Co udělá opozice? Bude ostře tweetovat?“

Tak tohle by nás všechny pochopitelně teď také zajímalo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner