Musím říct, že zírám a nevěřím svým očím, co tady říkáte. Z hlediska digitalizace tam nebylo uděláno vůbec nic. Zůstaly tam jen průšvihy. Mějte prosím soudnost v tom, co tady říkáte, pustil se v nedělních Otázkách Václava Moravce ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka do své předchůdkyně Jany Maláčové (ČSSD). Podle ní Jurečka jen pokračuje v práci, kterou započala v úřadu ona a Jurečka jen stříhá pásky.
„Já si myslím, že s tou digitalizací je to jako s dálnicemi. Je dobře, že pan ministr digitalizuje, ale většina těch věcí byla započata za mě. Teď pan ministr stříhá pásky. To je jedna věc,“ řekla v nedělních Otázkách Václava Moravce exministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Hlavní chybu podle ní ministr Jurečka udělal v tom, že nepokračoval v trendu, který započala. „Aby se zvedaly platy přepážkových zaměstnanců v deváté platové třídě. V tom se muselo pokračovat. Třetí věc je, pokud vláda nahrnula na úřady práce nové agendy,“ pokračovala Maláčová.
V minulém roce vyplatil stát jen přes příspěvek na bydlení 8,5 miliardy korun. V letošním roce podle ministerstva práce a sociálních věcí do konce března stát vyplatil bezmála čtyři miliardy korun. Příspěvek na bydlení bralo letos v březnu rekordních 260 tisíc domácností, což je nejvíc za posledních 10 let.
„Je tam nárůst o 43 procent. To je samo o sobě vypovídající. Celá uprchlická krize se řešila přes úřady práce. To je obrovský nárůst agendy,“ dodala Maláčová.
Řešením situace na úřadech práce je podle ní zvedání platů úředníkům v první linii, personální posílení a změna chování k úředníkům. „Motivovat je, protože když si večer pustí zprávy, zjistí z úst koaličních politiků, že nic nedělají,“ prohlásila Maláčová. „To nikdo nikdy neřekl,“ oponoval Jurečka. „To se na vaší pracovní morálce projeví,“ pokračovala ale i tak exministryně.
„Musím říct, že zírám a nevěřím svým očím, co tady říkáte,“ pustil se do své předchůdkyně v úřadu Jurečka, když se dostal ke slovu. „Kterou sociální dávku v rámci SSSP jste měla zdigitalizovanou?“ ptal se. „Ani jednu. Předávala jste mi úřady práce, které neměly 700 lidí. Byl podstav 700 lidí. To byl stav, který jste mi předávala. Byl to druhý nejhůře odměňovaný úřad v zemi. To byl výsledek vaší práce. Já jsem za rok a čtvrt ten úřad potahal, že je dnes v tom žebříčku o pět míst nahoře,“ pokračoval v kritice Maláčové.
„Nic z toho jste neudělala, co si tady vůbec dovolujete říkat, že jste něco zdigitalizovala a já tady stříhám pásky. Z hlediska digitalizace tam nebylo uděláno vůbec nic. Zůstaly tam jen průšvihy. Mějte prosím soudnost v tom, co tady říkáte,“ uzavřel ministr a vicepremiér vlády Petra Fialy (ODS).
Před úřady práce se v Česku v posledních týdnech tvořily fronty. Nejhorší situace byla v Praze. Kvůli dlouhým frontám a zaplněnému rezervačnímu systému termínů se může stát, že lidé nestihnou podat žádost o příspěvek na bydlení včas. Ministerstvo a vedení úřadu práce radí podat klasickou papírovou žádost, odevzdat ji na podatelně pobočky nebo poslat poštou. Opozice radí lidem zažádat si o dávku hmotné nouze, která je snadněji dostupná. Odbory zase doporučují obrátit se na pracovníky obecních úřadů, kteří by mohli s žádostí o příspěvek na bydlení pomoct.