Nevhodné otázky? Skončíš. Zastrašování studentů se nám po 30 letech vrací

Andrej Babiš ve škole v Plzni (FB AB)

Andrej Babiš ve škole v Plzni | FOTO: FB AB

Studenti střední školy v Plzni popsali České televizi, jak to chodí, když někam přijede pan premér. Ač již ovládl státní správu natolik, že vlastně ani nemá žádný střet zájmů, ne všichni mu jeho politiku bezmezně věří, a tak by mohly padat nevhodné dotazy. A to se nevyplácí. Vracíme se do doby, kdy se vyhrožuje studentům, že neodmaturují, pokud se budou špatně ptát vládnoucí garnitury.

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš  (ČTK)

Ano, už jsme si to říkali mnohokrát. Tohle už je moc. Tohle už je za hranou. Ne, za hranou jsme dávno, již několik let. Ovšem nyní tu máme nové dějství v naší tragédii, a to strach z toho, co se stane, pokud naštvete předsedu vlády. Nebojí se už jen konkurenti, teď se zakazuje studentům, aby se ptali na problematické aspekty jeho kariéry.

A proč? Jistě, nemusel se do toho motat Babišův tým, ono v normalizaci to takto nechodí. Tam už každý ví, co má dělat. Babiš je mocný člověk. Školy zřizují kraje. On sám má v gesci i ministerstvo školství. Není těžké vyměnit příliš odvážného šéfa finančního úřadu, tak co by nemohl být vyměněn třeba ředitel?

Nařizovat dětem, co si mají myslet a na co se ptát, to je prostě a jednoduše bolševický styl. Už jsme ho tu měli a po třiceti letech se vrací. Je potřeba to jednoznačně odmítnout.

Je skvělé, že se studenti ozvali, teď je ale potřeba, abychom se za ně všichni postavili. Jenže ve společnosti, která se nestaví ani za jiné ohrožené části společnosti, které se snaží vládnoucí garnitura zničit, nebo alespoň přizpůsobit obrazu svému, to bude velice složité.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]