
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na tiskové konferenci v roce 2023. FOTO: www.kremlin.ru / CC BY 4.0 / Wikimedia Commons
FOTO: www.kremlin.ru / CC BY 4.0 / Wikimedia Commons

Kreml nevidí nic nového ve výhrůžkách amerického prezidenta Donalda Trumpa, že pokud Moskva v blízké budoucnosti neuzavře mírovou dohodu s Kyjevem, uvalí na Rusko další sankce. Podle ruského nezávislého webu Meduza to na čtvrteční tiskové konferenci řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Moskva je podle něj připravena k „rovnocennému a uctivému dialogu“ se Spojenými státy, ale „žádné signály zatím nedostala“.
„Nevidíme zde žádné zvláštní nové prvky,“ řekl ve čtvrtek ruským médiím mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Trump podle něj byl během svého prvního funčního období „prezidentem, který se nejčastěji uchyloval k sankčním metodám“. „Tyto metody se mu líbí. Přinejmenším je měl rád během svého prvního prezidentství,“ dodal Peskov.
„Rusko je připraveno na rovnocenný a uctivý dialog se Spojenými státy, který jsme vedli během Trumpova prvního funkčního období,“ dodal Peskov podle ruského nezávislého média Meduza. „Čekáme na signály, které jsme zatím nedostali,“ zopakoval svá dřívější slova o stavu jednání se Spojenými státy.
Okamžitě se dohodněte!
Staronový prezident Spojených států Donald Trump ve středu pohrozil, že pokud Vladimir Putin neuzavře dohodu o ukončení války na Ukrajině, uvalí na Rusko další sankce a cla. „Urovnejte to teď a zastavte tuto směšnou válku! Bude to jen horší. Pokud se nedohodneme, a to brzy, nemám jinou možnost než zavést vysoké daně, cla a sankce na vše, co Rusko prodává do Spojených států,“ uvedl Trump na své platformě Truth Social.
„Můžeme to udělat po dobrém, nebo po zlém – a po dobrém je to vždycky lepší,“ dodal Trump.
Během kampaně před prezidentskými volbami Donald Trump několikrát zopakoval, že válku na Ukrajině rychle ukončí. Od své pondělní inaugurace Trump svou rétoriku vystupňoval a v úterý novinářům řekl, že Putin má „velké problémy“ a že by měl uzavřít dohodu, připomněl bruselský web POLITICO.
„Zelenskyj mi řekl, že chce uzavřít dohodu, nevím, jestli Putin také. Možná ne. Myslím, že by měl uzavřít dohodu. Myslím, že ničí Rusko tím, že neuzavírá dohodu,“ řekl Trump v Oválné pracovně v první den svého druhého prezidentství s odkazem na upadající ruskou ekonomiku a inflaci.
Putin podle něj nemůže být spokojen se svým pomalým postupem na Ukrajině. „On to rozmělňuje. Většina lidí si myslela, že to bude trvat tak týden, a teď jste na třech letech. Nedělá mu to dobře,“ řekl Trump.
Americký prezident dříve také tvrdil, že se připravuje schůzka mezi ním a Putinem, ačkoli mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že žádné zásadní přípravy neprobíhají.
„Opravdu velké problémy“ ruské ekonomiky
Putin se podle zdrojů agentury Reuters domnívá, že klíčové válečné cíle již byly splněny, včetně kontroly nad územím, které spojuje pevninské Rusko s Krymem, a oslabení ukrajinské armády. Zároveň si ale uvědomuje zátěž, kterou válka představuje pro ruskou ekonomiku, dodal zdroj a zmínil „opravdu velké problémy“, jako je dopad vysoké úrokové sazby na nevojenské podniky a průmysl.
Rusko letos zvýšilo výdaje na obranu na postsovětské maximum 6,3 procent HDP, což představuje třetinu rozpočtových výdajů. Tyto výdaje mají inflační charakter. Spolu s válečným nedostatkem pracovních sil vedly ke zvýšení mezd, dodala agentura Reuters. Kromě toho vláda usilovala o vyšší daňové příjmy, aby snížila fiskální deficit.
Pět zdrojů agentury uvedlo, že Putin je stále více znepokojen deformacemi v ruské ekonomice, které vznikly během války. Kvůli slabé ekonomice – nedostatku pracovních sil a vysokým sazbám, které jsou v současné době na 21% úrovni – se ruská elita domnívá, že válku je třeba ukončit jednáním, uvedly dva zdroje agentury obeznámené s názorem Kremlu.
Na schůzce konané v Kremlu v polovině loňského prosince Putin údajně „vynadal“ vysoce postaveným ekonomickým úředníkům. Podle zdrojů se schůzky zúčastnili přední ruští podnikatelé, šéfka centrální banky Elvira Nabiullina ne. Jeden z respondentů agentury Reuters, který získal informace o schůzce, uvedl, že Putin „byl znatelně nešťastný“, když se dozvěděl, že se kvůli drahým úvěrům snižují soukromé investice.