Nevíte kudy z nudy? Běžte na výstavu mrtvých Číňanů, která prý změní váš život

Body Worlds Exhibition (Discovery Times Square)

Body Worlds Exhibition | FOTO: Discovery Times Square

Nevíte kudy z nudy? Už brzy budete moci navštívit v Praze výstavu, která má podle své reklamní kampaně změnit váš život.

Míří k nám opět Body Exhibition neboli výstava skutečných lidských těl. Články, které šíří pořádající agentura, poněkud zamlčují, že vystavovaná těla, na nichž si ujasníme své anatomické a přírodovědné znalosti, k nám přicházejí z Číny.

„Unikátní výstava, která představuje kompletní fungování lidského těla na exponátech pocházejících ze skutečných lidských těl, přijede do Česka ve velikosti, která zde nikdy nebyla k vidění. Tato edukativní expozice nabídne více než 20 celotělových a k tomu dalších 300 exponátů.“ Tak praví reklamní text. Na portálu „Kudy z nudy“ se dočtete, že k nám výstava míří z Las Vegas. PR články také zdůrazňují, že pořádající agentura se proslavila výstavou exponátů z potopeného Titaniku.

Prostě je to jen takový šoubyznys. Mrtvá lidská těla jsou vystavena v nejrůznějších pozicích. Třeba jak hrají ragby nebo se líbají…

Záměrné zakrývání podstaty se týká i vzniku vystavovaného souboru. Celá expozice vznikla prý v laboratořích předních světových anatomů. Jednotlivé části těl prošly procesem plastinace, při níž je tělní tekutina nahrazena silikonem. Propagátoři výstavy také zdůrazňují, že metodu plastinace lidského těla objevil německý vědec Gunther von Hagens.

Až při podrobnějším zkoumání se ukáže, že  lidská těla oficiálně poskytly čínské úřady univerzitě Dalian, jejíž pobočka Dalian Medical University Plastination Company připravuje exponáty do finální podoby. Číňané se dušují, že každý dárce svého těla pro výstavu s vystavením svých ostatků dobrovolně souhlasil. Možnost, že se jedná o těla popravených lidí, je však více než pravděpodobná.

Lidé obvykle při přirozeném umírání nemyslí na to, že by jejich tělo mělo být po smrti vystaveno, a takové tělo bývá obvykle ve stavu zcela odporujícím možnosti vystavení. Čínská kultura je jistě hodně odlišná, ale jen velmi těžko si lze představit, jak desítky lidí nadšeně souhlasí s tím, že jejich tělo, tedy i jejich intimita a poslední důstojnost na tomto světě, bude po hodině odchodu ze života prezentováno na výstavě jako exponát.

Celá věc je nanejvýš odporná. Lidské tělo je intimní schránkou života. A když tento život odejde, tak ve všech kulturách my lidé za jasného rozumu a morálky dbáme na důstojné zacházení s tělem. Tento druh edukace však zřejmě postrádají američtí organizátoři výstavy, kteří přišli spolu s čínskými soudruhy na tento zvrhlý byznys.

V Česku nedávno vyšla kniha Jatka od novináře Ethana Gutmanna. Ten spolu s dalšími západními novináři pátral celá desetiletí po informacích ohledně obchodu s tělesnými orgány, který organizuje komunistická Čína. Uvádí svědectví lékařů i vězňů z čínských věznic. Zkoumal nejrůznější doklady a prakticky celý byznys s komerčním využíváním orgánů popravených lidí přesvědčivě dokázal. Ke stejným závěrům ve své zprávě z roku 2008 dospěli i kanadští právníci David Kilgour a David Matas.

Komerční rovina je jasná: Na konkrétní kliniku v Číně si lidé ze Západu kupříkladu mohou dojet pro nové ledviny, nové oční rohovky, játra i srdce. Na internetu se v minulosti mnohokrát objevily marketingové kampaně, které lákají zákazníky do Číny na transplantace. Orgány pocházejí ve vysoké míře od popravených lidí.

Ethanu Gutmannovi se podařilo doložit stovky případů poprav vězňů, při nichž byly odebrány orgány k dalšímu využití. Vzhledem k rozsahu tohoto byznysu je zřetelné, že smyslem popravy není ani tak trest, jako právě odběr orgánů pro jejich další využití. Vězni proto procházejí lékařským vyšetřením, zda jsou vhodnými „dárci“. Jako ideální pro odběr orgánů se jeví mladí příslušníci disidentských hnutí a zejména duchovního hnutí Falun Gong (Fa-lun-kung), které čínská vláda v posledních desetiletích obzvláště nenáviděla. Číňané také popravili s cílem komerčního využití orgánů desítky či stovky aktivistů z porobených národů: Tibeťany a Ujgury.

Ethan Gutmann uvádí mimo jiné i jedno zcela otřesné zjištění. Čínští lékaři, které zpovídal, uvedli, že úřady za vhodný okamžik k odebrání orgánu popravovaným vězňům označili moment těsně před smrtí, neboť tím lze zachovat orgán v tom nejpoužitelnějším stavu.

I výstava reálných lidských těl Body Exhibition je v knize zmiňována. Autor se domnívá, že i tato těla pocházejí od lidí, které čínský totalitní režim zavraždil. Vede ho k tomu dokonalá zkušenost s fungováním této odvrácené tváře rostoucí čínské ekonomiky.

Takže: Nevíte kudy z nudy? Chcete vidět výstavu, která změní váš život? Běžte se podívat na lidské ostatky Číňanů, kteří prý „dobrovolně souhlasili“ s vystavením svých mrtvých těl. Zcela dobrovolně souhlasili s jejich odvodněním, napuštěním acetonem a silikonem, rozřezáním a upravením do nějakého teatrálního gesta. Vystavovatel po rozsáhlé kritice amerických médií zveřejnil na svých internetových stránkách prohlášení, že těla získal „v dobré víře, že nepocházejí od popravených či mučených lidí“. Kdo tomu věří, ať tam běží.

Praktiky čínského režimu, s nímž se tak dojemně kamarádí náš prezident Miloš Zeman, jsou jedním slovem strašné. Výstava mrtvých těl pocházejících z Číny je zcela nepřijatelná a naprosto amorální. I kdyby nebyla souvislost s popravami prokázána, tak to na věci nic nemění. Čínští komunisté mají na rukou krev a chodit na jejich výstavy mrtvých lidských těl je za hranicí, která nás odděluje od naprostého barbarství.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]