Nevkusná pietní akce na Hradě vzbudila vlnu reakcí: Luxus hodný hradního pána

Pietní akce na Pražském hradě za oběti koronaviru  (Ray Baseley)

Pietní akce na Pražském hradě za oběti koronaviru | FOTO: Ray Baseley

Provedení pondělní pietní akce, která se uskutečnila na Pražském hradě, se dočkalo nepochopení a kritiky ze strany politiků a slavných osobností. Téměř třicet tisíc svíček za stejný počet zemřelých s covidem-19 v České republice bylo umístěno v plastových kelímcích, ve kterých se prodává pivo. Akce byla označena za nedůstojnou a neekologickou.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček vyzvedl na twitteru atmosféru pietní akce. Dokonce uvedl, že realita byla „důstojná a vnímavá“. Ve svém příspěvku nezapomněl zmínit ani tzv. českou mainstreamovou dezinformační scénu, která se samozřejmě chytila jedné fotografie s pokroucenými kelímky. Tyto pokroucené „obaly na svíčky“, jak mluvčí prezidenta kelímky nazývá, jsou ale jen jakousi třešničkou na dortu celé této nepovedené akce. Vše totiž šlo udělat úplně jinak. Důstojněji.

Připomeňme si, že vláda v lednu tohoto roku schválila zákon na omezení plastů. „Cílem nového zákona je snížit nesmyslné nadužívání mnoha tisíc tun jednorázových plastů ročně, zejména z fastfoodů a hromadných akcí,“ přiblížil zákon ministr životního prostředí Richard Brabec.

O nesmyslném nadužívání bychom mohli hovořit dále. Jak ale víme, vše šlo vymyslet mnohem lépe. Nejsme totiž první zemí, která podobnou pietní akci uspořádala. Například ve švýcarském hlavním městě Bernu se nedávno rozhořelo 9 200 svíček za oběti covidu-19. Svíčky byly jednoduše položeny na dlažbě.

Plastové kelímky na pivo byly nešťastnou volbou. „To hradní galérce nestály tragické oběti koronaviru za nákup pro pietu vhodnějších sklenic?“ okomentoval na Twitteru Marek Ženíšek (TOP 09), a není zdaleka jediný, kdo se akci podivuje.

„Na oběti pandemie nesmíme zapomínat. Zvony, květiny, kříže, hřbitovní svíčky… vyjádřit ale úctu vyhaslému životu svíčkou v kelímku od piva, na kterém je vidět 0,5 l, je hodně mimo. Postavil by někdo kelímek od piva na něčí hrob?“ reagoval František Talíř (KDU-ČSL).

„Symboly jsou pro společnost v naší situaci velmi důležité. Poslední rok ale nepřicházejí. A když konečně přijdou, tak velmi pozdě,“ shrnula situaci rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Zajímavou debatu pod fotografií na svém profilu na sociální síti Instagram rozpoutal i poslanec Dominik Feri (TOP 09). „Na Pražském hradě proběhla pietní akce připomínající 30 tisíci svíčkami v pivních kelímcích oběti covidu. Zajímalo by mě, co čekal ten z týmu prezidenta, kdo to vymyslel, že se stane,“ napsal.

FORUM 24 (archiv)

Pod jeho příspěvkem se objevila řada komentářů. Velká část jeho sledovatelů se s humorem podivuje nad tím, kde udělali soudruzi z NDR chybu. „Vizitka, jak má bejt… svíčka v pivním kelímku, jako pieta???“ divil se komik a moderátor Aleš Háma.

Kromě něj se k reakcím přidala i herečka Eva Holubová: „Myslela jsem, ze to je ubohý vtip. Teď se mi z toho nějak chce brečet!!!“

„Ehm… tak alespoň víme, na co byly ty miliony, co se přihodily do rozpočtu Hradu. Super. To je luxus hodný hradního pána.. zase ostuda. A k tomu bolest…“ okomentovala v příspěvku na profilu Dominika Feriho herečka Aňa Geislerová a upozornila mimo jiné i na Miloše Zemana, který při této pietní akci za oběti čínského viru zapálil první svíčku.

Teď už i na Hradě vědí, že ani kelímek od piva nezachrání hořící svíčky před větrem. Řekněme si to na rovinu: Kdyby se dal z ostudy opravdu ušít kabát, Miloš Zeman a jeho hradní parta by jich už měli plnou skříň.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]