Sláva homosexuálům. Gay bar Stonewall Inn se stal americkou národní památkou

Eric Drooker

Americký prezident Barack Obama vyhlásil newyorský gay bar Stonewall Inn a jeho okolí za národní památkovou oblast připomínající hnutí za práva homosexuálů. Jde o vůbec první americký federální památník, který je věnovaný homosexuálům, píše agentura AP.

Národní památková oblast má rozlohu tří hektary a kromě baru Stonewall Inn a přilehlých ulic zahrnuje i část Christopher Parku. Právě v této části New Yorku vypukly v roce 1969 nepokoje, když se homosexuální návštěvníci baru vzbouřili proti šikaně policistů, kteří je pravidelně zatýkali za narušování morálky.

Velkolepý pokrok

Nepokoje z roku 1969 se staly základem hnutí za práva homosexuálů, které o rok později uspořádalo první pochod gay pride. Od té doby si dokázalo vydobýt ochranu proti diskriminaci na základě sexuální orientace a loni americký nejvyšší soud celostátně legalizoval homosexuální sňatky.

„Ještě musíme urazit velkou vzdálenost, ale politickým nasazením a soudními spory, stejně jako osobní odvahou dosáhlo toto hnutí velkolepého pokroku směrem k rovnoprávnosti a k důstojnosti,“ řekl Obama při vyhlášení památkové oblasti.

V roce 2010 podepsal prezident USA zákon, který zrušil zákaz homosexuálům sloužit v armádě. V roce 2012 jako první americký prezident vyslovil podporu pro sňatky osob stejného pohlaví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner