Předtím než ruský agent vraždil v Berlíně, hrál si po Evropě na turistu. Teď míří k soudu

Bellingcat

Pravděpodobný vrah z berlínského parku Vadim Krasikov trénoval střelbu v areálu FSB, zjistil Bellingcat. | FOTO: Bellingcat

Příští týden začne proces s pravděpodobným ruským vrahem z berlínského parku Kleiner Tiergarten. Jelikož vše nasvědčuje tomu, že podezřelý Rus je agent rozvědky, verdikt zřejmě promění německo-ruské vztahy.

Když Rusa s pasem na jméno Vadim Sokolov zadrželi loni v létě poblíž Sprévy chvíli poté, co tam podle svědka vhodil podezřelý předmět, předstíral dotyčný muž, který se ve skutečnosti jmenuje Vadim Krasikov, že je turista. Protože potápěči na inkriminovaném místě vytáhli z řeky mimo jiné pistoli s tlumičem a protože chvíli předtím v parku opodál skončil se dvěma střelami v hlavě Čečenec gruzínské národnosti Zelimchan Changošvili, kriminalisté Krasikova strčili do vazby.

Následující vyšetřování podle zprávy německých médií, např. deníku Der Tagesspiegel, odhalilo velmi nezvyklé chování tohoto „turisty“, jakkoliv skutečně několik dnů před vraždou obrážel pamětihodnosti hned ve dvou zemích. Bezpečnostní kamery na letišti Charlese de Gaulla zachytily muže, který přicestoval pod jménem Vadim Sokolov, krátce poté, kdy 17. srpna 2019 ve 22.23 přistál s letem AF1745 z Moskvy v Paříži.

Oproti údajům, které uvedl v žádosti o vízum, nezamířil k sešlému hotelu ve čtvrti Marais, nýbrž se podle vyšetřovatelů ubytoval v Hotelu Marriot Le Bourget s bazénem, posilovnou a střešní terasou. O dva dny později objel město s turistickým průvodcem, přičemž na jeho mobilním telefonu přibyla řada fotografií pařížských pamětihodností. Údajný Sokolov si zajel k Eiffelově věži i na Sacré-Coeur.

Poté odletěl s Air France do Varšavy, kde si vzal taxi do Centra Novotel, jak o tom svědčí kamerové záznamy z letiště a z uvedeného hotelu. Také v polské metropoli se vydával za turistu. Ještě v den příjezdu chodil s průvodcem po varšavském Ghettu, po nově zbudovaném historickém centru i parku Łazienki s mnoha památníky a paláci okolo. Ráno 22. srpna však tento muž zmizel, aniž by se odhlásil z hotelu.

Následujícího dne přibližně v 11.55 už na horském kole pronásledoval Gruzínce čečenského původu Zelimchana Changošviliho v jednom z parků v berlínské čtvrti Moabit, údajně ho střelil do trupu a následně ho zavraždil dvěma výstřely do hlavy. Později vyšetřovatelé v Krasikovově hotelovém pokoji ve Varšavě našli jeho mobilní telefon a zpáteční letenku do Moskvy na 25. srpna v 9.50.

Ve středu začne u Nejvyššího soudu v Berlíně proces proti tomuto muži, který podle kriminalistů a novinářů spolupracujících v nezávislé investigativní skupině Bellingcat spolu s magazínem Spiegel a portálem The Insider několik měsíců před uvedenou vraždou údajně prodělal výcvik u ruské rozvědky FSB. Další informace vypovídají o tom, že Krasikov má blízko k týmům Vympel, elitní jednotce FSB. Obžalovaný nevypovídá a žalobu odmítá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner