Nezájem o prestižní post šéfa rozhlasu. Veřejnoprávní médium chtěl řídit i člověk „od královny“

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral (Abbe Yvon / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral | FOTO: Abbe Yvon / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Pondělní oznámení Rady Českého rozhlasu o tom, kdo se přihlásil do výběrového řízení na post generálního ředitele ČRo, bylo pozoruhodné hned z několika důvodů. Nejen kvůli počtu kandidátů – byli pouze tři, z nichž jeden je stávající generální ředitel René Zavoral – ale i kvůli personálnímu obsazení. Jeden z kandidátů poslal místo přihlášky „Mediální nótu Táni Antoinetty II“.

Jeden z nejprestižnějších mediálních domů v zemi nechce v podstatě nikdo řídit – kromě stávajícího šéfa ČRo Reného Zavorala. Jinak se dají pouhé tři přihlášky do konkurzu na post šéfa veřejnoprávního rozhlasu interpretovat jen těžko. Při minulé volbě přitom radní vybírali z 26 kandidátů.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Ani dva letos přihlášení uchazeči Karel Drgáč a Pavel Emanovský nepatřili mezi zkušené mediální manažery, a neprošli už ani sítem ryze formálních požadavků. Zejména druhý z jmenovaných vzbuzuje výrazné pochybnosti o tom, jestli nešlo o čistou recesi.

Mediální nóta od královny

„Dále bylo přikročeno k otevření druhé obálky označené jménem Mgr. P. Emanovský, která byla řádně zalepena a nevykazovala žádné zjevné známky porušení či otevření. Na obálce bylo uvedeno jméno Mgr. P. Emanovského včetně jeho adresy,“ stojí v notářském zápise z otevírání obálek s přihláškami uchazečů na webu Rady Českého rozhlasu.

Radní obálku otevřeli a mimo jiné konstatovali, že „obálka obsahuje pouze listinu označenou jako Mediální nóta Táni Antoinetty II. z 08.08. L.P. 2021 a nejedná se o přihlášku do Výběrového řízení na funkci generálního ředitele Českého rozhlasu, neboť k ní není připojena žádná z předepsaných příloh uvedených v uveřejněném zadání formálních požadavků pro podání přihlášek uchazečů do Výběrového řízení“.

Zmíněný dokument, mediální nóta, se z veřejně dostupných zdrojů dohledat nedá, „Táňa Antoinetta“ však při troše pátrání ano. Na několika graficky téměř totožných webech, včetně adres jako donaldtrump.sk nebo chexit.cz.

„Vítejte na královniných Antoinettovských webových stránkách Tau královského dvora celosvětové královny lidských srdcí a humánních duší a zároveň celosvětové osvícené královské velvyslankyně i současně celosvětové mírové a humánní velvyslankyně i éterické nadpozemské královské velvyslankyně planety (s vesmírným přesahem) .S.O.C.K.V. a J.E. královny Táni Antoinetty II Veliké von Tauber et God,“ stojí na webu antoinette.cz.

FORUM 24 (archiv)

Je tam i pozvánka na osobní audienci u „královny“, a sice v polovině září v kavárně v Nové scéně pražského Národního divadla. Kdo chce přijít, musí předem zaplatit poplatek 1500 korun. Kdo je „skutečná“ královna Táňa Antoinetta, se z webu vyčíst nedá.

Dvorní rytíř a velvyslanec z ukrajinské hranice

Zmíněný Mgr. P. Emanovský, kterého radní ČRo vyškrtli kvůli chybějícím podkladům ze seznamu kandidátů na šéfa rozhlasu, figuruje na webu jako „dvorní kancléř, rytíř Sir maršálek P. Emanovský“. Kromě něj je v sekci kontakty uvedeno ještě několik dalších jmen, mezi nimi i „Dr. Branislav I. Sijka von Michalovce – Her Royal Ambassador – the Worldwide Queen of Human Hearts and Humanne Spirits“.

Branislav Sijka je bývalý starosta malé východoslovenské obce Čierné Pole na hranici s Ukrajinou. „Paní Tauber znám,“ připouští do telefonu. Osobní kontakt s ní ale podle svých slov nemá, „družinu královny Antoinetty“ popisuje spíš jako internetovou diskusi: „Jsou to diskuse o životě, o minulosti, o tom, jak to fungovalo v minulosti, jak to funguje teď, jsou to lidé, kteří se zabývají historií a baví je historie.“

Jaká je adresa zmíněného internetového fóra, ale neví. Už tam prý dlouho nebyl. Že je na webu uveden jako „velvyslanec světové královny lidských srdcí a duší“, odbývá s tím, že jde o „přezdívky“, jaké si prý na internetovém fóru dává každý.

Ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Stejně tak Branislav Sijka neví nic ani o tom, že by „rytíř Sir maršálek P. Emanovský“, jehož jméno je na webu jen kousek vedle toho Sijkova, kandidoval na generálního ředitele Českého rozhlasu.

„Její královské Veličenstvo Vám přináší Ve světle slávy hvězd se královská glórie dotýká a snese Tau všemohoucí světlo s naplněním panovnické vize, a to v podobě osvícené celosvětové Antoanetovské epochy, která nastolí duchovní, kulturní, sociální, etické a noetické i poetické osvícení, které bude korunované majestátními triumfálními  v a v ř í n y  s l á v y,“ stojí na webu v sekci „Královnina vize spojená s osvíceným majestátním poselstvím“.

Jisté je, že zástupci údajné královny Táni Antoinetty už do boje o křeslo šéfa Českého rozhlasu nepromluví. Radní o svém dalším postupu rozhodnou na středečním zasedání.

Vybírat ředitele by mohli v příštích týdnech, tedy zhruba v době, kdy „královna“ svolává do pražské kavárny na zmiňovanou osobní audienci – za patnáct stovek.

Převzato s laskavým svolením redakce serveru HlídacíPes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]