Nezapomněli. Před 52 lety Rusové zabili muže na severu Čech. Dnes mu lidé odhalí pamětní desku

ustr.cz

Rusy zavražděný Ondrej Oprendek | FOTO: ustr.cz

Před 52 lety si Rusové a jim podřízené armády vzali Československo. Nebyly to jen hrozící tanky a samopaly v ulicích. Rusové v Československu vraždili. Podle oficiálních údajů zabili 137 lidí a stovky jich vážně zranili. Jeden z těch nejděsivějších případů se odehrál v noci z 11. na 12. září 1968 v obci Velemín na severu Čech.

Rusové tady sebrali po ulici jdoucího Ondreje Oprendeka. Odtáhli ho za vesnici, zbili, několikrát postřelili a nechali ho tam. Do nemocnice se dostal po dvou dnech. „Nejenže ho tam nechali devětkrát postřeleného ležet, ale ještě ho do druhého dne střežili, aby mu lidé nemohli pomoct. Na kolemjdoucí a obyvatele, co na to koukali z oken, mířili samopaly,“ popsal pro deník FORUM 24 Jiří Skalický, jeden z místních obyvatel a vzdálený příbuzný zavražděného.

Místní na Ondreje Oprendeka nezapomněli. Dnes mu ve vesnici odhalí pamětní desku. V případě tohoto muže šlo o jasnou brutální vraždu, za kterou nebyl nikdo nikdy potrestán.

Řadu lidí Rusové zabili i na silnicích. Řidiči vojenských vozidel jezdili bezohledně, často pod vlivem alkoholu. Například 14. října 1968 se po silnici u Litomyšle řítil sovětský náklaďák. Z nepochopitelného důvodu dostal smyk, postavil se napříč silnicí, načež do něj narazil protijedoucí vůz rodiny Chlupových. Jejich auto vojenský náklaďák srazil do příkopu, a ještě se na ně převrátil. Zemřeli oba rodiče, jejich tři děti byly vážně zraněné. Šestiletý Mirek zemřel po několika dnech v nemocnici.

12. října se vysokou rychlostí hnal Pohořelicemi sovětský nákladní vůz. Řidič nezvládl řízení a srazil Leopolda Verwaltera. Bez zájmu z místa ujel. Sražený zemřel. 25. listopadu 1968 večer předjížděl jeden sovětský náklaďák další sovětský vojenský vůz. Přitom srazil protijedoucího motocyklistu Filipa Mušce. Na místě zemřel. Nákladní vozy ani nezastavily a jely dál.

21. srpna 1968 vezl Viliam Debnár domů svého pětiletého syna. „V Jedovnické ulici v městské části Brno-Líšeň se jej pokusil zastavit hlídkující sovětský voják. Protože podle jeho mínění řidič nezareagoval dostatečně rychle, zahájil na vůz střelbu, zasáhl Debnára do zad a na místě jej usmrtil. Malý chlapec musel ve voze s mrtvým otcem zůstat ještě déle než hodinu, než se mu podařilo utéct,“ uvádí databáze ÚSTR.

Text vznikl s pomocí databáze ÚSTR.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner