Nezdravý vztah k alkoholu poznáte podle pár příznaků, říká odbornice

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Mnoho lidí se rádo napije. Někdo občas, jiný velmi často. Kde je ovšem hranice, kdy je to ještě v pořádku, a jak se pozná, že už začínáte mít problém? Odpověď je podle psycholožky, kterou cituje The Sun, velmi jednoduchá.

Psycholožka Tara Hursterová se specializuje na problémy, které může způsobovat nepřiměřená konzumace alkoholu. Odbornice v rozhovoru pro australský deník Daily Mail vysvětlila, jak poznat, že máte k alkoholu nezdravý vztah, přestože třeba nepijete každý den.

Prvním signálem, že je něco v nepořádku, může být to, že pijete “podvědomě”. Místo toho, abyste si nápoje vychutnávali, pouze je do sebe bez přemýšlení lijete.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Dalším varováním je, pokud si hledáte výmluvy pro to, že sáhnete po alkoholu. Podle Tary je důležité si dát pozor na výmluvy typu “to se musí oslavit”, “když je ten pátek” a podobné. Za nimi se totiž skrývá vážný problém.

Alarmující je situace, když vás na nepřiměřené pití začnou upozorňovat ostatní. Když se tedy někdo z blízkých nebo rodina začne pozastavovat nad množstvím alkoholu, který vypijete, zamyslete se. Tehdy ještě není pozdě.

Důležité je podle Hursterové taky to, kolik toho vypijete. Podle psycholožky je ideální si stanovit nepřehnaný limit a ten nepřekračovat. Je pochopitelné, že pokud jste zvyklí pít denně a nejedná se pouze třeba o jedno pivo, můžete rychle sklouznout k alkoholismu.

To se může stát i v okamžiku, kdy používáte alkohol ke zvládaní vypjatých situací. Emoce a alkohol totiž často nejdou dohromady a pití může způsobit víc škody než užitku. “Alkohol jako droga je klasifikován jako depresivum, což znamená, že tělo se cítí uvolněné díky uvolnění tlaku ve svalech. Ve skutečnosti je však úzkost požitím alkoholu zvýšena, protože tělo se usilovně snaží odstranit toxin z krevního oběhu,” vysvětluje Tara.

Odbornice na problémy, spojené s pitím, nabízí i několik rad, jak omezit požívání alkoholu. Důležité je především zjistit, co je spouštěčem vašeho pití a ten se pokusit odstranit. Zkuste hledat aktivity, které přímo nevybízejí k pití alkoholu. Například místo hospody zvolte procházku. Můžete si také vést deník, do něhož si budete psát, kolik toho vypijete, to vám pomůže si uvědomit, jestli to náhodou není moc.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články