Neznámý Reaganův telefonát Nixonovi: Afričané jsou jako opice!

youtube

Ronald Reagan. | FOTO: youtube

Bývalý americký prezident Ronald Reagan označil africké delegáty v OSN za „opice“. Našlo se to na nově objevených páskách publikovaných americkým časopisem The Atlantic.
Komentář učinil v telefonním hovoru z roku 1971, když mluvil s tehdejším prezidentem Richardem Nixonem.

Reagana, který byl v té době guvernérem Kalifornie, rozhněvalo, že afričtí delegáti v OSN hlasovali proti USA. Členové tanzanské delegace začali tančit poté, co OSN hlasovala o uznání Číny a vyloučení Tchaj-wanu.

Reagan, který byl zastáncem Tchaj-wanu, zavolal následujícího dne Nixonovi, aby dal najevo svou zjevnou frustraci.
Řekl: „Vidět tyhlety … opice z těch afrických zemí. Sakra, pořád si nezvykli nosit boty!“

Nixon na nahrávce reaguje smíchem.

Nahrávku objevil Tim Naftali, profesor historie na newyorské univerzitě, který řídil Nixonovu prezidentskou knihovnu od roku 2007 do roku 2011. Naftali napsal, že rasistický výrok byl z důvodu ochrany soukromí z původních pásek odstraněn. Pásky vydal v roce 2000 Národní archiv, když byl Reagan ještě naživu.“Reaganova smrt v roce 2004 zmenšila obavy ohledně ochrany soukromí,“ uvedl.

„Požádal jsem, aby konverzace týkající se Ronalda Reagana byly znovu přezkoumány a před dvěma týdny vydal Národní archiv kompletní verze,“ dodal.

Podle Naftaliho Reagan vyzval Nixona k vystoupení z OSN. Prezident později uvedl, že „stížnosti na Afričany byly hlavním účelem Reaganova telefonátu“. Nixon také později řekl svému ministru zahraničí, že Reagan označil tanzanskou delegaci za „kanibaly“, kteří „ani nenosili boty“.

Reagan veřejně bránil apartheidní státy v Rhodesii a Jižní Africe v 70. letech 20. století a podle Naftaliho nově objevená nahrávka prý „vrhá nové světlo“ na tento postoj.

Od roku 1981 do roku 1989 působil Reagan jako americký prezident. Bylo to v době vrcholící studené války a začátku konce sovětského komunismu. Zemřel v roce 2004 ve věku 93 let po dlouhé bitvě s Alzheimerovou chorobou.

Za použití materiálu z BBC.com

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner