Nezrušíme volby, pane Babiši?

Eric Drooker

Hnutí ANO ve volbách do senátu příliš neuspělo, podařilo se mu získat jen tři křesla, přestože do druhého kola postoupilo čtrnáct kandidátů. Vicepremiér Andrej Babiš se k věci postavil okamžitě dle svého zvyku: Začal hovořit o zrušení horní komory. Nezbývá než mu navrhnout – neuspěl jste ve volbách, zrušte přímo ty.

Víte, kolik práce, času a peněz stojí takové volby? Na to, abyste zemi polepili billboardy, v nichž kromě chválení vlastních kandidátů špiníte ty cizí (kluci se snaží zničit nezávislou policii, že ano), je jich potřeba hodně. Dále potřebujete najít věrné kandidáty, a ač se kolem ANO točí hodně těch, kteří cítí úspěch, přece jen tam hned nemůžete poslat šéfredaktora MF DNES nebo Richarda Krajča, je totiž možné, že na to lidi neskočí.

Tak angažujete všechny ty Váni a Válkové, připravíte bezchybnou kampaň, v prvním kole oslavujte obrovský úspěch… A pak se prostě voliči rozhodnou nepřijít volit, a když ano, nevolí vás. Babiš sdělil deníku Právo následující: „Senát je de facto zbytečný, zpomaluje legislativní proces, stojí 600 miliónů korun ročně, a navíc ztratil kompetenci volit prezidenta. Na Slovensku například horní komora není.“ Zrušení Senátu by se nebránil.

Autorka tohoto textu by ale panu vicepremiérovi ráda připomněla, že v příštích letech se bude voleb konat mnoho, těmi do poslanecké sněmovny počínaje. Existuje tu taková nepříjemná možnost, že by voliči hnutí ANO nemuseli k urnám jít, nebo – a to je hodně troufalé – že by mohli volit jiné strany, například ty demokratické.

Samozřejmě víme, že sněmovna by se měla zrušit dávno, protože je to žvanírna. Už těžší ale bude zakázat komunální zastupitelstva, případně prezidentský úřad, navíc za dva roky tu máme obměnu druhé třetiny senátu… Z toho logicky vyplývá jedna věc: Rodinné firmy žádné volby nepotřebují. Hlavně tedy ne takové, v nichž šéf prohrává.

Možná by tedy bylo prostě lepší si říct, jak to hnutí ANO s demokracií má. Tak nějak už to ale tušíme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner