Prymula se postavil Babišovi. Nic jsem neporušil, rezignovat nehodlám, prohlásil

printscreen ČT, Twitter Poslední Scaut

Sám neodstoupím. Ministr zdravotnictví Roman Prymula | FOTO: printscreen ČT, Twitter Poslední Scaut

Ministr zdravotnictví Roman Prymula oproti očekávání neoznámil rezignaci. K tomuto kroku jej přitom po stejné výzvě opozice i šéfů koaličních stran požádal premiér Andrej Babiš. Prymula mluvil o tom, že šlo o soukromou část prostor restaurace, nikoli restauraci. Jediná chyba, kterou přiznal, bylo údajné opožděné nasazení roušky až ve vládním voze.

Ministr Roman Prymula připustil, že jej může odvolat premiér. V 16 hodin se má Babiš setkat s Milošem Zemanem v Lánech.

Na tiskové konferenci odmítl, že by porušil nařízení. „Šel jsem přes to dané restaurační zařízení do soukromých prostor Vyšehradské kapituly. Tam proběhlo jednání. Byli jsme tam s panem Faltýnkem a panem ředitelem Havrlantem z ostravské nemocnice. V tomto slova smyslu nebylo nic porušeno,“ řekl k situaci Prymula. „Když toto jednání skončilo, tak jsem se vracel prostorem, který je venku. Tzn. byl jsem tam sám, šel jsem bez roušky. Přišel jsem k automobilu, sedl jsem si do něj a vzal jsem si roušku,“ dodal.

Prymulovo vyjádření, v němž se odvolával na Vyšehradskou kapitulu, vzbuzuje krajní pochybnosti. Restaurace sice je v jejím objektu, kapitula ale vydala prohlášení, že s ní o poskytnutí prostor nikdo z restaurace nejednal. „V těchto dnech se zástupci kapituly nikdo nejednal o poskytnutí jakýchkoli prostor pro jednání představitelů státu či politiků, “ uvedla kapitula. 

Prymulovu vysvětlení opozice nevěří. „Je to vyjádření jako z 90. let, kdy se ministři scházeli v divných hospodách,“ komentoval situaci pro Česko televizi místopředseda lidovců Jan Bartošek, který naznačil možnost, že Zeman Prymulu neodvolá. Předseda strany Marian Jurečka mezitím na Twitteru v narážce na porušení pravidel glosoval Prymulovu domnělou schopnost projít zavřenou restaurací.

„Pane Prymulo, jedno Vám upřít nelze. Odbornost. Víte dobře, jak vážná situace je. Ve své funkci nemůžete zůstat, výmluvy jako z mateřské školy to jen dokreslují. Pokud dodrží premiér slovo a odvolá Vás z funkce, buďte chlap a nedělejte kolem toho s prezidentem hru,“ vyzvala Prymulu na Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

„Prymulův nedostatek sebereflexe mě mrzí. Přišel o důvěru a bude zásadně prohlubovat krizi,“ míní místopředseda STAN Jan Farský s tím, že výměnu ministra je třeba zajistit v řádu hodin. Za viníky případného prohlubování krize označil prezidenta, premiéra a ministra. „Důvěra, kterou už ztratil, se nevrátí,“ dodal s tím, že výměna ministra by bylo špatné řešení, nicméně Prymulovo setrvání by bylo ještě horším řešením. Doufá, že prezident situace nezneužije a ministra odvolá.

„Prymula neodstoupí. Znamená to válku mezi Zemanem a Babišem. Prezident a premiér hrají hru o moc a lidé přicházejí o životy, o naději, o živobytí!“ prohlásila poslankyně Miroslava Němcová (ODS). 

Prymulova nedůvěryhodnost zásadně komplikuje boj s pandemií koronaviru. „Není to dobrá situace uprostřed pandemie, ale důvěra veřejnosti je klíčová,“ vysvětloval nutnost ministrovy rezignace ještě před brífinkem šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt, který současně vyzval k dodržování všech omezení.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner