Nic nenasvědčuje tomu, že se Putin zastaví u Ukrajiny. NATO postupuje příliš pomalu, tvrdí bývalý americký generál

Ukrajinské tanky T-64 a letadla Su-27 (commons.wikimedia.org/Ministry of Defense of Ukraine/cc-by-sa-2.0)

Ukrajinské tanky T-64 a letadla Su-27 | FOTO: commons.wikimedia.org/Ministry of Defense of Ukraine/cc-by-sa-2.0

Pokud bude válka na Ukrajině trvat déle než rok, bude krutá a mučivá. Nesmíme dopustit, aby se dostala do patové situace. Pokud se to ale stane, Putin bude tvrdit, že uspěl, a následovat bude brutální okupace ukrajinského území, tvrdí v rozhovoru pro americkou stanici CNN bývalý velitel amerického velitelství speciálních operací v Evropě Mike Repass. Posledních šest let radil ukrajinské armádě a v dubnu druhý největší stát Evropy osobně navštívil.

Vývoj války na Ukrajině má podle něj tři budoucí scénáře. „Rusko rozhodne na bojišti ve svůj prospěch, Ukrajinci rozhodnou na bojišti ve svůj prospěch, nebo nastane patová situace. Dva z těchto tří výsledků přinášejí Rusku vítězství,“ uvedl Repass.

V případě patové situace na Ukrajině by Rusko prý prohlásilo, že zvítězilo, a pokračovalo by v okupaci území Ukrajiny do neurčité budoucnosti. „To by Rusku přineslo méně než úplné vítězství nad Ukrajinou, ale přesto vítězství s výrazně rozšířeným územím pod ruskou kontrolou.“

„Musíme zajistit porážku Ruska na Ukrajině“

Bývalý americký generál v rozhovoru pro americkou televizní stanici tvrdí, že existují čtyři věci, které musí ve vztahu k válce na Ukrajině Spojené státy a jejich spojenci udělat. „Musíme oslabit Rusko posílením ukrajinských schopností. Musíme Rusko dále odstrašit zvýšením vlastních schopností a schopností NATO. Zatřetí je to degradace ruských ozbrojených sil a schopností. A konečně musíme zajistit porážku Ruska na Ukrajině.“

V již zmíněném rozhovoru také navrhl, aby státy Severoatlantické aliance, jako je Francie, Německo, Velká Británie a Polsko, vybudovaly brigády pro ukrajinské bojové síly. „Tyto země mají značné vojenské kapacity a mohly by vytvořit bojové síly tím, že vybaví ukrajinské jednotky a pak je vycvičí ve svých vlastních zemích. Na realizaci by bylo potřeba pravděpodobně šest až osm měsíců,“ řekl Mike Repass.

(Týdeník FORUM)

Útok na Moldavsko a Pobaltí?

V poslední době se také spekuluje o možném ruském útoku na východní část Moldavska i pobaltské státy. „Beru to jako vážnou hrozbu a myslím si, že ruské oči míří na Moldavsko. Mluví o tom, že zaútočí na Podněstří. Pokud tam budou moci postavit jižní pozemní most, udělají to. Tím se Rusko ocitne na prahu Moldavska a to se nebude moci účinně bránit.“

„Tři pobaltské státy a Polsko jsou pevně přesvědčeny, že po Ukrajině jsou další na ruském seznamu. Vnímají Rusko jako existenční hrozbu. Nic nenasvědčuje tomu, že by se Putin chtěl zastavit u Ukrajiny. Ruští představitelé také prohlásili, že Pobaltí nemá historický základ a jsou to nelegitimní státy,“ doplnil generálmajor americké armády ve výslužbě Mike Repass.

Na začátku dubna byl podle amerických zdrojů jmenován velitelem speciální vojenské operace, jak je v Rusku nazývána ruská invaze na Ukrajinu, Alexandr Dvornikov. Ten je od roku 2019 na sankčním seznamu Evropské unie a známý je pod přezdívkou syrský řezník. „Je to zarytý bojovník, který je založen na střelbě a vyčerpávací válce. Není to člověk, který vede manévry. Bude dělat vše, co dělal celý život – vyhodí do povětří a zničí vše, co mu stojí v cestě, a pak tam pošle vojáky,“ okomentoval jeho jmenování Mike Repass.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články