Nic se neudělá samo, říká o podpoře generála Petra Pavla zakladatel spolku Za společného prezidenta

Adam Coubal, předseda správní rady spolku Za společného prezidenta (Pavel Šmejkal / se souhlasem)

Adam Coubal, předseda správní rady spolku Za společného prezidenta | FOTO: Pavel Šmejkal / se souhlasem

O tom, proč si myslí, že generál Petr Pavel svým polistopadovým chováním odčinil své členství v komunistické straně, ale i o tom, proč založil spolek Za společného prezidenta, který generálovu kandidaturu podporuje, hovořil deník FORUM 24 s pilotem, byznysmenem, ale dle jeho slov hlavně patriotem Adamem Coubalem.

Proč byl spolek s cílem podpořit předpokládanou kandidaturu generála Petra Pavla na prezidenta vlastně založen?

Protože já jsem se během svého života naučil, že se opravdu nic neudělá samo. Češi na spoustu věcí nadávají, spoustu věcí kritizují, ale nikdo nechce nic udělat. A protože mně není jedno, jak budeme v České republice žít, tak jsem se rozhodl, že se alespoň pokusím některé věci změnit. A jedna z věcí je, že si nedokážu představit, že by naši zemi měl vést či reprezentovat člověk typu Andreje Babiše. Náš spolek není zaměřen proti Babišovi, je zaměřen čistě na podporu Petra Pavla, protože jsem přesvědčen, že generál Pavel je právě tím člověkem, který naší zemi bude dělat dobré jméno a nebudeme se za něj muset stydět. A že nás také vrátí na Západ, protože v posledních letech jsme se kvůli Babišovi a prezidentu Zemanovi posouvali až příliš na Východ.

Kolik má v současné době členů či příznivců?

Náš spolek má vzor v západních zemích, konkrétně v USA. Kde je dobrým zvykem, že lidé, kteří si o někom myslí, že by měl vést jejich zemi, tak mu již dopředu vyjadřují svoji podporu. A to ještě dříve, než vyhlásí oficiálně svoji kandidaturu na konkrétní post. Tím způsobem mu vlastně chtějí říct: „Podívej se, kolik lidí za tebou stojí, pojď do toho s námi, my tě tady chceme.“

Spolek má správní a dozorčí radu, což je pět lidí, ale podporuje nás mnoho lidí. Momentálně máme po celé republice zřízených asi třicet podpisových míst.

Jsou příznivci i nějaké známé osobnosti?

Například bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma či herečka Eva Holubová.

Jaký je vztah Petra Pavla a spolku? 

Generál naši iniciativu uvítal s poděkováním. Ale nejsme nijak oficiálně propojeni, ani koordinováni. Pan generál má svůj oficiální tým, který jej bude provázet celou kandidaturou. Ale samozřejmě v kontaktu jsme. Co by to bylo za fanoušky, kdyby se nemohli se svým idolem bavit. Můj vztah s Petrem Pavlem je přátelský. Když je potřeba, jsme v kontaktu, víme o sobě, ale oba jsme velice vytížení.

Pokud generál Pavel oficiálně ohlásí kandidaturu, bude se iniciativa nějak angažovat přímo v kampani? Vznikne z ní třeba volební štáb?

Ta tendence do budoucna bude, protože je potřeba, aby se ty aktivity nerozpadly do dvou směrů, respektive, aby naše aktivity neutichly, protože ten dav příznivců, kteří přijdou z naší strany, bude chtít pokračovat v podpoře generála Pavla i v momentě, kdy kandidaturu ohlásí. Naše aktivity se poté určitě protnou a veškeré svoje činnosti budeme více kooperovat. Ve stanovách máme dáno, že veškeré dary, které sesbíráme, se v okamžiku ohlášení kandidatury přesunou na volební účet generála Petra Pavla.

Jak bude iniciativa reagovat na některé informace, které se v souvislosti s generálem Pavlem objevují v médiích? Máte s ním nějakou domluvu, jak postupovat?

Žádnou domluvu mezi sebou nemáme. Ale mám vlastní rozum. Jednoduše budu říkat pravdu. Jedním z důvodů, proč chci, aby na Hradě byl generál Pavel, je, že s ním by definitivně skočila ta naše komunistická minulost a zpřetrhaly by se prapodivné vazby kmotrů, politiků a lobbistů, které jsou pro naši Českou republiku brzdou a přítěží.

Neodporuje tomu to, že Petr Pavel byl v KSČ?

Ne všichni, kdo byli v KSČ, byli špatní lidé. Petr Pavel vstoupil do strany, protože chtěl být výsadkář, navíc se hodně projevilo i to, že jeho otec byl rovněž voják z povolání. Do strany tedy vstoupil, aby mohl dělat to, co dělat chtěl. Chtěl být vojákem, speciálně parašutistou. Nechtěl bojovat proti Západu, nebo Východu. Jednoduše chtěl bránit svoji vlast. Podle mě je ale důležitější, kolik toho odsloužil demokracii a západním hodnotám po roce 1989 a jak reprezentoval naši republiku v rámci NATO, kde musel projít těmi nejpřísnějšími prověrkami. Na Českou republiku se také Evropská unie nebo NATO nedívá jako na bývalé komunisty.

Někteří historici, speciálně Petr Blažek, připomínají, že někdejší Zpravodajská správa Generálního štábu byla obdobou obávané sovětské vojenské tajné služby GRU. Dá se to v kampani lidem srozumitelně vysvětlit?

Tam je rozkol v pojmenování té pozice a celého útvaru. Je rozdíl mezi rozvědkou a průzkumníkem. Petr Pavel měl být výsadkář a součástí jejich práce je i průzkum za nepřátelskou linií. Slovo rozvědka není sprosté slovo, rozvědčík není agent StB, je to vojenská pozice, vojenská úloha, tedy získávání informací o nepříteli.

Tady trochu nerozumím tomu, proč se lidé mají potřebu zaměřovat na tři roky členství generála v KSČ a pak jich třicet procent volí někoho, kdo byl pravomocně uznán agentem StB „Burešem“.

A informace o generálově studiu v Moskvě nejsou pravdivé vůbec. Studoval na české, respektive tehdy československé vysoké vojenské škole.

Co když se někdo zeptá na tajný zpravodajský kurs D-2, který Petr Pavel na konci 80. let absolvoval. Podle něj to bylo standardní postgraduální studium, někteří historici však tvrdí, že šlo o přípravu na vysazení do zahraničí v pozici rezidenta?

K tomu nemám žádné detailní informace. Tohle jsou spekulace založené na tom „co by, kdyby“. Za mě je to neúplná, nepodložená informace. Na to bude muset reagovat sám Petr Pavel, za mě je to pouhá hypotéza. Žádným špionem prokazatelně nebyl.

Jste opravdu přesvědčen, že činnost Petra Pavla po roce 1989 dokázala rehabilitovat jeho činnost před tímto datem?

Za mě to, co dělal po roce 1989, nejenže vyvážilo jeho krátké členství v KSČ, ale naprosto drtivě to převážilo, jak v čase, tak ve skutcích.

Kdy Petr Pavel oficiálně ohlásí kandidaturu?

My už sbíráme podpisy přibližně dva měsíce. Před pár dny mi pan generál zavolal, že budou spouštět podpisy i za spolek Společně silnější, čím se ten sběr podpisů výrazně urychlí. Já jsem přesvědčen, že generál Petr Pavel nechce kandidovat s 51 000 podpisy, ale že bude chtít do boje o prezidentský post vstoupit v komfortní pozici s dostatečným množstvím podpisů.

Petr Pavel s největší pravděpodobností bude svoji kandidaturu ohlašovat někdy na konci léta. Osobně si myslím, že někdy v září–říjnu. Ale uvidíme, co se bude dít ve světě, protože ne všechno se točí kolem prezidentských voleb u nás. Jsou i důležitější témata…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]