Z Bruselu přijel na volební sněm TOP 09 i europoslanec Luděk Niedermayer, který získal v uplynulých eurovolbách vůbec největší podporu bezmála 70 tisíc preferenčních hlasů. Před přítomnými delegáty mluvil jak o ztěžující se situaci na unijní půdě, tak o výzvách pro TOP 09 na domácí politické scéně. „Politika musí být kolektivní hra,“ zdůrazňoval.
Začátek jeho projevu se nesl v duchu změn, které probíhají napříč celým evropským kontinentem. „Žijeme v době, kdy se spoustu lidí snaží postavit na hranicích novou, myšlenkovou bariéru a uzavřít nás v našich, tedy jejich myšlenkách, a zabránit průniku se zahraničím. Myslím, že je to velká chyba, protože to, co se děje za našimi hranicemi, je často podobné tomu, co se děje u nás. Může to být velmi inspirující.“
A i když jeho domácí Evropská lidová strana ztratila, i díky zisku TOP 09 se jí podařilo udržet pozici nejsilnější frakce. Niedermayer současně přiznal, že situace v Evropském parlamentu je po ztrátě některých mandátů těžší. Aby mohli dále zefektivnit svoje působení, pokusí se nyní se souhlasem kolegů spojit se slovenskou delegací v EPP.
Nastávající změnu politického hřiště po eurovolbách přiblížil dále kolegům. „Zatímco v minulosti stačilo vytvoření dvoučlenné koalice k hlasování v parlamentu, nyní ta koalice bude muset být minimálně tříčlenná,“ uvedl europoslanec s tím, že i samotná tvorba většin bude nyní mnohem náročnější.
„Podle mého názoru odpadá možnost vytvoření pravo-pravé většiny, která stála na nás konzervativcích a části liberálů,“ uvedl. Na druhou stranu podobné problémy při hledání podpory ale mají čekat i na levou část politického spektra. Udržet Evropskou lidovou stranu na pozici nejsilnější skupiny bude tedy velmi obtížné.
Novým výzvám je ale podle europoslance především třeba čelit. „Je to všechno o kompromisech. Celá evropská politika je o kompromisech. Pravděpodobně bude prosazení se v novém Evropském parlamentu vyžadovat těch kompromisů ještě o trošku více,“ vysvětloval.
Autentické evropanství
Nadcházející období by se však mělo nést v duchu překonávání rozdílů a hledání partnerů i pro samotnou TOP 09. „Jakkoliv je naše situace v EP nesnadná, tím, že hledáme partnery před volbami, nikoli po volbách, je to mnohem jednodušší. Ale domnívám se, že téma hledání partnerů je pro topku naprosto zásadní.“
Niedermayer dále předestřel hlavně nutnost zajistit voličům, kteří TOP 09 podporují a sdílejí hodnoty strany, jistotu, že jejich slovo pro formování budoucnosti dostatečně silně zazní.
Za tímto účelem by podle něj měla po úspěchu v eurovolbách strana pokračovat v dalším spojování, a to nejenom v krajských volbách, ale i těch sněmovních. „Od krajských voleb bude zbývat velmi krátký čas a dvakrát obracet kurz lodi by bylo velmi komplikované. Jsem zastáncem toho hledat spojení u názorově podobných politických subjektů, ale existují samozřejmě i jiné možnosti, které můžou být docela atraktivní.“ V neprospěch TOP 09 ale má zde hrát v první řadě čas.
„TOP 09 má s EPP společnou jednu podstatnou věc. Podle mě je ukotvená na velmi pevných a pro dnešní společnost zásadních hodnotách, ale musíme si uvědomit, že to asi nestačí. Ty hodnoty jsou abstraktní. Lidé se ve volbách rozhodují na základě toho, jak se jednotlivé politické strany stavějí k problémům dnešního života. Musíme být schopni formulovat názory na ty věci, které jsou zásadní, nebo na ně máme jiný názor než ostatní.“
Jako jeden z hlavních bodů pro stranu vyzdvihl následně „autentické evropanství“ ve smyslu podpory společné Evropy v dobrých, i v těch trochu horších časech.
V závěru se vrátil i k stěžejním tématům, která budou do značné míry formovat budoucí práci unijních politiků. Po formulování možných spojení má být tím dalším i otázka klimatu. „Skrývá mnoho úsilí i velkou naději,“ uvedl europoslanec.
Klima jako téma budoucnosti
V rámci toho zmínil i průzkum EPP o prioritách občanů z hlediska fungování Evropské unie. Výsledky průzkumu jasně ukázaly rostoucí význam environmentálních otázek pro cílovou skupinu voličů.
„Možná vás překvapí, že mezi lidmi, kteří v jednotlivých zemích podporují strany, jako je naše, které jsou součástí Evropské lidové strany, je to po bezpečnosti a boji proti terorismu, ale před ochranou vnějších hranic, druhé nejdůležitější téma,“ pronesl ke spolustraníkům. Jako vůbec nejdůležitější se přitom ukázalo nejenom mezi německými, ale dokonce i českými respondenty.
Ve svém projevu ale neopomněl ani ekonomické otázky strany, která stojí na liberálně-konzervativních hodnotách. „Měli bychom pracovat s konceptem sociálně-tržní ekonomiky s důrazem na zodpovědnost při hospodaření s penězi státu.“ Avšak přiznal, že ekonomická témata byla často probírána i na úkor těch sociálních. „V poslední třiceti letech jsme mnohem více uspěli v ekonomické oblasti než oblasti fungující společnosti.“
Možných témat se tedy nabízí hned několik. Ve zmínce týkající se nedělní volby mluvil Niedermayer o vedení, nikoli pouze o volbě nejlepšího předsedy. „Politika musí být kolektivní hra. Těch témat je příliš mnoho na to, aby je obsáhl jeden člověk. Potřebujeme velmi kompetentní vedení s lidmi, kteří budou ochotni naplno pracovat, protože bez práce to prostě nejde.“