Nikdo netestuje tolik co my, lhal Babiš. Realita je přitom úplně jiná a mnohem horší

Premiér Andrej Babiš  (FB Andreje Babiše)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: FB Andreje Babiše

Premiér Andrej Babiš pokračuje ve fabulování ohledně koronaviru. V úterý na setkání se starosty středočeských obcí vyzval občany, aby se už konečně přestali strašit. „Tolik, co my testujeme, nikdo netestuje,“ prohlásil. Jenže realita je úplně jiná. Stačí se podívat do veřejně dostupných dat.

„Chtěl bych poprosit všechny, abychom se už konečně přestali strašit,“ řekl během setkání premiér Babiš. Jeho slova přicházejí v době, kdy počet nakažených v Česku denně přesahuje tisícovku a vláda čelí masivní kritice opozice, že neudělala nic pro to, aby nákaze jakkoli důrazně zabránila.

Andrej Babiš proto sahá po lžích, které lze ovšem díky otevřeným internetovým datům snadno konfrontovat s realitou. Jak totiž vyplývá ze srovnání zemí Evropské unie (podle Národní agentury pro komunikační a informační technologie, údaje k 15. září 2020), Česká republika není v počtu testů na 100 000 obyvatel ani nejlepší, ale ani mezi nejlepšími. V tabulce se nacházíme na 21. místě. To Babišovo tvrzení zcela vyvrací.

 

Jak vyplývá z tohoto žebříčku, nejlépe si z evropských zemí vede Lucembursko se 118 tisíci testy na 100 tisíc obyvatel, lépe než Česko je na tom ale i Portugalsko, Lotyšsko, Rumunsko nebo Řecko. Na základě jakých faktů tedy premiér přišel ke svému tvrzení, zůstává záhadou.

Ze žebříčku je vidět, že horší poměr testů mělo například Polsko, Slovensko, Maďarsko nebo Chorvatsko.

„Ze všech míst je kritika, jak jsme dělali všechno špatně. Všichni už zapomněli, jak jsme nosili povinně roušky venku,“ připomněl Babiš vládní opatření při první vlně epidemie. „Bilancovat budeme na konci. A věřte mi, že to sleduji osobně. Hlavně počet hospitalizovaných,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články