Nikdy jsem se tak nestyděl za svou zemi, vzkázal ruský diplomat a rezignoval

Zničený dům v ukrajinském městě Oděsa (ČTK)

Zničený dům v ukrajinském městě Oděsa | FOTO: ČTK

Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev rezignoval na svou funkci. Oznámil to v otevřeném dopise, v němž kritizoval agresivní válku, kterou rozpoutal prezident Vladimir Putin. V listu zároveň napsal, že se stydí za svou zemi. Jde tak o nejvýše postaveného ruského diplomata, který odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu, informovala stanice Sky News.

„Za dvacet let své kariéry v diplomacii jsem viděl mnoho obratů naší zahraniční politiky. Nikdy jsem se však za svou zemi nestyděl tak, jako 24. února letošního roku,“ připomněl Bondarev den, kdy ruská armáda vtrhla na Ukrajinu. „Bohužel, za těch dvacet let se míra lží a neprofesionality v práci ministerstva zahraničí neustále zvyšuje,“ napsal v prohlášení, které v plném znění zveřejnila ukrajinská agentura Unian.

„Agresivní válka, kterou rozpoutal Putin proti Ukrajině a vlastně proti celému západnímu světu, je nejen zločinem proti ukrajinskému lidu, ale možná i nejzávaznějším zločinem proti lidu Ruska,“ pokračoval diplomat v dopise s tím, že všechny naděje a vyhlídky na prosperující svobodnou společnost v Rusku byly zmařeny. 

Bondarev zároveň obvinil strůjce invaze z toho, že chtějí zůstat u moci a žít ve svých nevkusných palácích. „Chtějí si užívat neomezenou moc a úplnou beztrestnost, plavit se na svých jachtách, které mají vyšší výtlak než celé ruské námořnictvo,“ vzkázal v dopise. 

„Aby toho dosáhli, jsou ochotni obětovat tolik životů, kolik bude potřeba. Jen kvůli tomu už zemřely tisíce Rusů a Ukrajinců,“ stojí dále v listu. Podle Bondareva se ruské ministerstvo zahraničí už nevěnuje diplomacii, ale rozsévání lží a podněcování války a nenávisti. „Rusko už nemá žádné spojence,“ dodal.

(Týdeník FORUM)

Napsal také, že by rád pokračoval ve své kariéře diplomata, což by se však nyní rovnalo vlastizradě. „Už se jednoduše nemůžu podílet na této krvavé, hloupé a absolutně zbytečné potupě,“ napsal. „Ne všichni ruští diplomaté jsou váleční štváči. Jsou soudní, ale musí mlčet,“ uzavřel s tím, že jeho případ by mohl ostatním posloužit jako příklad. Připustil však, že pokud bude za svá vyjádření trestně stíhán, další diplomaté jej následovat nebudou.

Bondarev potvrdil svou rezignaci dopisem doručeným v pondělí ráno na diplomatickou misi v Ženevě poté, co dal prohlášení napsané v angličtině novinářům. Následně upřesnil, že otevřený dopis adresoval ruskému velvyslanci v ženevském sídle OSN Gennadijovi Gatilovovi. Mluvčí ruské mise se zatím k celé situaci nevyjádřil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]