Nikdy jsme nebyli blíž konfliktu mezi Ruskem a NATO, varoval Karel Řehka

Náčelník generálního štábu generálmajor Karel Řehka (ČTK / Šulová Kateřina)

Náčelník generálního štábu generálmajor Karel Řehka | FOTO: ČTK / Šulová Kateřina

Za posledních několik desetiletí nebylo Rusko a NATO blíže reálnému konfliktu, a to jak konvenčnímu, tak jadernému, než nyní. Na pondělní konferenci na téma Ruské mocenské a vlivové působení proti Evropě a naše reakce to řekl náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka. Konflikt by na Česko měl značný dopad, situace je vážná, prohlásil

Doba varování před případným konfliktem na evropském válčišti může být poměrně krátká, řekl Řehka. Za výhodu označil, že nyní má NATO v Evropě jasně definovaného protivníka. „Další věc, která se změnila pro mě jako pro vojáka, je, že mám jasně definovaného protivníka tady v Evropě,“ prohlásil. „My jsme se styděli nazývat Rusko hrozbou nebo protivníkem nebo něčím podobným, zatímco oni nás tak označují, chovají se tak k nám,“ pokračoval Řehka.

(Týdeník FORUM)

„Je potřeba si říct, že já jako náčelník generálního štábu mám absolutně jasno, že jestli budu s někým válčit tady na evropském válčišti, kdo to je. V současné době s největší pravděpodobností je to Ruská federace,“ řekl.

Řehka míní, že není možné doufat v rychlý konec rusko-ukrajinského konfliktu. „Stát se může cokoli, ale já ho spíš nevidím,“ poznamenal. Konflikt podle něj také nemá žádné dobré řešení. „Teď se bavíme, jak špatné víc nebo méně to řešení do budoucna bude,“ vysvětlil.

Zdůraznil, že Česko musí být platným spojencem v NATO. „My, jako Armáda České republiky, se bráníme a budeme se vždycky bránit v rámci Aliance,“ prohlásil. Musíme být platný spojenec, dodal. Upozornil proto mimo jiné na nutnost stabilního rozpočtu na obranu. Připomněl, že armáda dělá řadu věcí, pomáhala při pandemii covidu, pomáhala při povodních.

Zdůraznil ale, že armáda se má připravovat na boj a v této roli je nezastupitelná. „Neměli bychom zapomínat, k čemu máme armádu a ozbrojené síly,“ řekl s tím, že armáda je od toho, aby bojovala, má se připravovat na boj a v této roli je nezastupitelná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články