Nikdy nepoužívejte ústní vodu po čištění zubů, radí stomatoložka

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Pro mnoho lidí se už stalo rutinou, že v rámci ústní hygieny hned po vyčištění zubů aplikují některou z ústních vod. Ať už to děláte kvůli televizním reklamám, nebo na radu svého zubaře, vězte, že to není dobře. Proč byste to neměli dělat informuje The Daily Mirror.

Často se stane věc naším zvykem a my pak ani nepřemýšlíme nad tím, zda ji děláme správně. Může tomu tak být třeba při používání ústní vody. Pokud jste totiž byli zvyklí po ní sáhnout po vyčištění zubů, děláte chybu.

Podle zubařky Anny Petersonové se jedná o špatný zvyk, který pozoruje u mnoha svých pacientů. Důvod, proč se nejedná o správný postup, vysvětlila na TikToku. „Vaše zubní pasta obsahuje asi 1 450 ppm fluoridu. Ústní voda má pouze 220 ppm fluoridu. To je mnohem nižší koncentrace a nestačí na ochranu zubů před cukry, které do sebe dostáváte jídlem a pitím,“ vysvětluje lékařka.

@annapetersondental

Too many people are still doing it 🦷#GetGrafting #dentistry #fyp #lgbtq #lifestylechangestartsnow

♬ Inspiration – WavebeatsMusic

„Takže když si čistíte zuby a hned si je vypláchnete ústní vodou, právě jste spláchli veškerý fluorid o vysoké koncentraci kvůli fluoridu o nízké koncentraci,“ říká Petersonová. „V žádném případě nejsem proti ústním vodám, protože ji svým pacientům skutečně doporučuji. Ale ne každý ji potřebuje. Rozhodně však pacientům neříkám, aby ji používali po čištění zubů,“ dodává.

Jak tedy správně používat ústní vodu? Po vyčištění zubů vyplivněte přebytečnou zubní pastu. Nevyplachujte si ústa ihned po čištění zubů, protože by se tím vyplavil koncentrovaný fluorid obsažený ve zbývající pastě. Pro použití ústní vody zvolte jinou dobu, například po obědě. Po použití fluoridové ústní vody 30 minut nejezte ani nepijte.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmed[email protected]

Související články