Najděte něco na Rakušana, zadal Babiš. Nesnáší ho, tvrdí jeden z premiérových lidí

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Při pohledu na volební kampaň premiérova hnutí ANO nikdo nemůže pochybovat o tom, že hlavním nepřítelem číslo jedna jsou Piráti. Podle zjištění webu Neovlivní.cz je ale zřejmě vše jinak. Andrej Babiš se údajně mnohem víc obává Starostů a nezávislých (STAN).

Premiér je prý doslova alergický na šéfa hnutí Víta Rakušana. Před několika měsíci na něj údajně podle dvou nezávislých zdrojů předseda vlády začal shánět kompromitující materiály. „Zadání znělo: najděte něco na Rakušana. Šéf ho skutečně nesnáší,“ prozradil webu pod podmínkou anonymity jeden ze spolupracovníků Andreje Babiše.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Nejde však jen o osobní rovinu. Lídr hnutí ANO se Starostů obává také kvůli prokazatelným úspěchům v regionech, kdy se na ně hůře útočí.

Nicméně Babišova averze k Vítu Rakušanovi se datuje už k minulým volbám, kdy měl velký podíl na tom, že se s nimi hnutí ANO nedomluvilo na spolupráci, připomíná web. Rakušan dal svůj postoj najevo ještě před volbami. „Primárně je pro nás nepředstavitelné, abychom vstoupili do vlády, ve které bude premiérem Andrej Babiš,“ prohlásil v roce 2017 v České televizi s tím, že hnutí ANO je pro Starosty nepředstavitelný koaliční partner.

„Naše cesty vedoucí k cíli jsou zcela odlišné. Hnutí ANO dlouhodobě prosazuje centralistický pohled na řízení státu a my jako starostové představujeme pravý opak. Představujeme stát, který roste odspodu, stát, který má rozhodování posunuté co nejblíže k lidem,“ dodal tehdy Rakušan.

Revue FORUM (archiv)

Do premiéra Andreje Babiše se Vít Rakušan pustil i v nejnovějším rozhovoru pro deník FORUM 24. Důvodem jsou události kolem šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Jeho ponechání ve funkci a rozhodnutí o jeho nástupci až budoucí vládou sice Rakušan hodnotí pozitivně, „politické tanečky“ jsou však podle něj projevem premiérova strachu před prezidentem Zemanem.

„Premiér má dlouhodobě strach z Miloše Zemana, dlouhodobě přizpůsobuje své rozhodování vůli pana prezidenta. Známe z loňské pandemie, že vždycky primárně myslí na volební výsledek. I kdyby to mělo stát životy lidí, které loni v září nechránil,“ prozradil šéf hnutí STAN. „Nechce rozzlobit pana prezidenta, který už dopředu řekl, koho bude volit, a už dopředu řekl, koho pověří sestavením vlády,“ doplnil Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]