Nikomu jsem nic neslíbil. Vazalský postoj k Číně odmítám, říká Herman

Ministr kultury Daniel Herman  (ČTK)

Ministr kultury Daniel Herman | FOTO: ČTK

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) dnes popřel, že by slíbil, že se s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou nesejde oficiálně. Řekl to ČTK v reakci na tvrzení ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), podle něhož porušil dohodu o tom, že se kvůli česko-čínským vztahům s dalajlámou sejde jen neformálně.

„Nepřipustím, aby mi Peking nebo kdokoliv jiný diktoval, s kým a kde se mám nebo nemám setkávat. To je pro mne naprosto nepřijatelné, a tento servilní a vazalský postoj odmítám,“ prohlásil Herman.

Lubomír Zaorálek. (ceskatelevize.cz)

Zdůraznil také, že nikdy nikomu neslíbil, že se s dalajlámou nebude scházet. „Naopak, když taková diskuse byla, tak jsem jednoznačně tento požadavek odmítl s tím, že je v rozporu s mým svědomím,“ řekl. Nynější eurokomisařka a bývalá ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) v této souvislosti uvedla, že Herman už před dvěma lety, kdy byla ještě ministryní, na jednání vlády jako jediný z jejích členů řekl, že mu nebude nikdo zakazovat, aby se sešel například dalajlámou. „Prostě dal vědět, že se tím necítí vázán a že to pro něj je nepřijatelné,“ řekl dnes Jourová ČTK.

Herman dnes potvrdil to, že ho ministr zahraničí žádal o to, aby byl alespoň předem informován, kdyby k takové schůzce typu setkání s dalajlámou mělo dojít. Zaorálek kvůli svému zahraničnímu jednání nebyl předminulé pondělí osobně přítomen na zasedání vlády. Herman uvedl, že proto nemohl ministra zahraničí informovat osobně, ale kolem poledne mu poslal textovou zprávu o setkání s dalajlámou.

„Nikdy jsem ani nesliboval, že se s ním (s dalajlamou) nesejdu tam či onde. Nikdy nic jsem takového neslíbil, protože to je v příkrém rozporu s mým svědomím. A jestli někdo něco takového tvrdí, tak nemluví pravdu,“ uvedl Herman.

Zaorálek v pořadu Partie televize Prima uvedl, že Herman nedodržel dohodu, neboť se s dalajlámou sešel nikoli soukromě, ale oficiálně v sídle ministerstva kultury a za přítomnosti místopředsedů Parlamentu. Proto bylo podle ministra následně nutné přijmout prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů o neměnném českém postoji k Číně. O existenci takové dohody mluvil dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]