Podle Ovčáčka nežijeme v demokratické zemi. Tam by dezinformace nevadily

repro Český rozhlas Plus

Jiří Ovčáček v Českém rozhlasu | FOTO: repro Český rozhlas Plus

Hradní mluvčí má zase plné ruce práce. Jako obvykle ovšem za peníze daňových poplatníků neplní své povinnosti, ale nadává lidem na Twitteru. Tentokrát se terčem hněvu Jiřího Ovčáčka stal odborník na dezinformace Jakub Kalenský. Dokonce nižšího státního úředníka rozezlil tak, že prohlásil cosi o nedemokratičnosti u nás.

Zemanova mluvčího rozhořčil rozhovor Kalenského pro iDnes.cz. V něm mimo jiné bývalý žurnalista a držitel novinářské křepelky upozorňuje na nedostatečné hlídání dezinformačních webů.

Podle analytika Euroasijského centra amerického think-tanku Atlantic Council by bylo dobré, označovat takové servery podobně jako třeba cigarety. „Nikomu nezakazujete konzumování tabáku. Prostě jen řeknete, že vám způsobí rakovinu, a pokud chcete, klidně si to dejte. Dokázal bych si představit, že by existovaly bannery informující o tom, že jde například o cizí propagandu,“ vysvětluje Kalenský v rozhovoru.

To by však pro Ovčáčka, který spolupracuje se Sputnikem, nebo Parlamentními listy, bylo neúnosné. Analytika by rovnou uvedl do zprávy ministerstva vnitra o extremismu. Kalenský totiž podle něj útočí na svobodu slova.

Největší myšlenku ovšem Ovčáček „stvořil“ hned na začátku tweetu. „V normální demokratické zemi by…,“ píše hradní showman. To by ovšem znamenalo, že se v takovéto krajině nenacházíme. Z úst muže, který se stále ohání tím, že nelze kritizovat Zemana s Babišem, protože byli zvoleni v demokratických volbách, to zní podivně.

Leda by v nedemokratické zemi byly demokratické volby? Nebo se snad prezident chová tak, jak by bylo v demokratickém státě nemožné? Nebo snad všechno spěje k tomu, že se k moci znovu dostanou komunisté? Tohle všechno by mohl Jiří Ovčáček vysvětlit třeba ve své talkshow na TV Barrandov.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner