Poslankyně Taťána Malá se má stát ministryní spravedlnosti v nové vládě trestně stíhaného Babiše. Reakce politiků na sebe nenechaly dlouho čekat.

“Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby. Co se stane?” Tímto výrokem z rozhovoru pro Info.cz Taťána Malá proslula letos v lednu.

“Tak teď už tomu nebrání asi nic,” odpovídá na její otázku na svém Twitteru ODS a dodává, že udělá maximum pro zachování právního státu. “Budoucí ministryně má originální názory na zastavení trestního stíhání premiéra. Bude na svém místě,” napsal zase poslanec za ODS Stanislav Blaha.

“Spravedlnost znamená měřit všem stejně. Pokud je nyní ministryní spravedlnosti paní Malá, která proslula výroky, že trestní stíhání je možné v případě premiéra Babiše odložit klidně i o čtyři roky, není spravedlnost v České republice v dobrých rukou,” uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Někteří další politici reagují žertem. “V České republice se neskládá nová vláda, ale Spolek přátel žehu české demokracie,” píše místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Velmi kritičtí ke jménu Malé jsou politici z TOP 09. Její předseda Jiří Pospíšil, bývalý ministr spravedlnosti, poukazuje na nízkou odbornost nové ministryně. “Ministr spravedlnosti rozhoduje třeba o tom, zda vydat pachatele do zahraničí. A o tomhle nemůže rozhodovat člověk bez právnického vzdělání. Taťána Malá je navíc jako spolumajitelka insolvenční firmy ve střetu zájmů,” napsal Pospíšil.

Podobně reaguje i Miroslav Kalousek. “Mnozí tvrdili, že výroky k Čapímu hnízdu jsou pro T. Malou zcela diskvalifikující. Je to presně naopak, tím Babišovi svou kvalifikaci prokázala. Zcela diskvalifikující pro výkon ministra spravedlnosti v jeho vládě by byl respekt k právnímu státu,” domnívá se Kalousek.

“Babiš dává Malou domů,” glosoval situaci Karel Schwarzenberg.

Revue Forum Banner