Turecko obvinilo novinářku z podpory kurdských ozbrojenců

Eric Drooker

Turecký státní zástupce formálně obvinil nizozemskou novinářku z teroristické propagandy. Podle místních médií jí tak hrozí až pět let ve vězení. Tento krok prohlubuje obavy ohledně svobody tisku v této zemi, která je členským státem NATO.

Bezpečnostní síly krátce zadržely novinářku na volné noze Frederike Geerdinkovou minulý měsíc v jejím domě ve městě Diyarbakir, což je největší město v převážně kurdské oblasti na jihovýchodě Turecka.

Obžaloba u soudu ve městě Diyarbakir Geerdinkovou viní z umísťování zpráv na sociálních médiích ve prospěch zakázané Kurdské strany pracujících (PKK) včetně zobrazení její vlajky. Zprávu přinesl v pondělí 1. února deník Hurriyet Daily News.

Geerdinková obvinění opakovaně odmítá. Její zadržení vyvolalo pobouření západních partnerů Turecka, kterým se nelíbí už to, co oni vidí jako rostoucí nesnášenlivost prezidenta Tayyip Erdogana vůči kritice.

Turecko je na spodních místech tabulek ohledně svobody tisku ve světě. Erdogan ale tvrdí, že jeho média patří mezi nejsvobodnější na světě.

Geerdinková referuje z Turecka od roku 2006 a zaměřuje se především na kurdské otázky, což je velmi citlivé téma. Již po desetiletí požadují ozbrojení povstalci z PKK větší autonomii, což si zatím vyžádalo odhadem asi 40 000 mrtvých. Snaha ukončit definitivně krveprolití se zatím nezdařila. V roce 2012 bylo dojednáno příměří a stažení ozbrojenců z Turecka, ale proces naráží na neustálé obtíže.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články