Nizozemská rozvědka odhalila dva ruské špiony. Zajímali se o technologie

Ilustrační foto. (Pixabay/TheDigitalArtist)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheDigitalArtist

Nizozemská rozvědka odhalila dva ruské špiony a ti budou vyhoštěni ze země. Jeden z diplomatů prý měl v oblasti vyspělých technologií velkou síť informátorů. Oba byli akreditováni jako diplomaté na ruské ambasádě.

Odhalení ruských špionů oznámila zpravodajská služba AIVD. Oba špioni měli přístup k tajným informacím. Tajná služba nesdělila, které společnosti nebo organizace patří k postiženým. Zájmem špionáže byly informace o umělé inteligenci, polovodičích a nanotechnologiích.

FORUM 24 (archiv)

Činnost agentů pravděpodobně organizace, o které se informátoři zajímali, poškodila a postiženo bude i nizozemské hospodářství a národní bezpečnost. Druhý špion měl podle rozvědky podpůrnou funkci. Oba byli prohlášeni ministerstvem zahraničí za personae non gratae a v brzké době by měli opustit Nizozemsko.

Nizozemsko je z hlediska ekonomiky, vědy a technologie jednou z nejrozvinutějších zemí na světě. Díky vlivu globalizace to z Nizozemska dělá atraktivní zemi, ale také stále zranitelnější cíl špionáže.

Erik Akerboom, generální ředitel AIVD, sdělil: „Jako AIVD se zavazujeme omezovat a pokud možno předcházet škodám na ekonomice a národní bezpečnosti způsobeným špionáží. Chráníme strategické zájmy Nizozemska shromažďováním informací, to nám umožňuje narušit špionážní činnost, jako jsme to udělali v tomto případě. Rovněž upozorňujeme naši společnost na rizika špionáže a vysvětlujeme společnostem, vládám a vzdělávacím institucím, jak tomu mohou zabránit.“

Trestní právo již dnes nabízí v Nizozemsku možnosti, jak lze postupovat proti trestným činům spojeným s porušováním státního, úředního a obchodního tajemství. Avšak špionáž – stejně jako tajná spolupráce osob se zahraniční zpravodajskou službou ­ – není v současnosti sama o sobě trestná. Vláda se rozhodla, že by v této věci byla žádoucí změna a prozkoumá, jak právo upravit, a poté zahájí legislativní proces.

Asi před dvěma lety byla v Haagu znemožněna operace ruských tajných agentů, kteří se zajímali o chemické zbraně. Tehdy byli odhaleni čtyři špioni.

(Zdroj: Spiegel.de, AIVD.nl.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]