Nizozemská vláda lituje, že se Vladimir Cermach, který je podezřelý v případu zkázy letadla linky MH 17, stal pod tlakem z Moskvy součástí výměny vězňů. Nizozemský ministr zahraničí Stef Blok to napsal v dopisu adresovaném ukrajinské vládě, který je zveřejněný na webu nizozemského parlamentu. Informoval o tom nizozemský server Galpost. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím podle agentury Interfax Ukraine ujistil, že nizozemští vyšetřovatelé dotyčného podezřelého již stihli vyslechnout. „Vyšetřovali ho, a nejen bezprostředně před jeho vydáním,“ ujišťoval Zelenskyj s tím, že o čase potřebném k vyšetřování Cermacha Ukrajina jednala s nejmenovanými evropskými lídry.
Blok připomněl, že v polovině srpna ukrajinská generální prokuratura informovala nizozemskou vládu o možnosti, že by se Cermach mohl stát součástí výměn vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou. Ukrajinská prokuratura udělala vše pro to, aby Cermacha zajistila pro potřeby kriminalistů. „Vláda apelovala na ukrajinské úřady, aby nezahrnovaly Cermacha do výměny vězňů,“ zdůraznil nizozemský ministr zahraničí.
Ukrajina slíbila, že výměnu pozdrží, aby tak nizozemskému státnímu zastupitelství umožnila vyšetřovat Cermacha. „Ukrajina je důležitým členem Mezinárodního týmu vyšetřovatelů (JIT), který má za cíl přivést k zodpovědnosti ty, kteří jsou zodpovědní za tragédii letu MH17, k čemuž má oporu v Rezoluci OSN 2166,“ připomněl nizozemský ministr zahraničí povinnost Ruska spolupracovat s tím, že mu to ukládá zmíněná rezoluce Rady bezpečnosti OSN.
Blok zároveň doplnil, že kriminální vyšetřování pokračuje a že podle informací prokuratury nemá výměna vězňů vliv na soudní proces, který začne 9. března 2020.