Nizozemsko podpořilo návrh zřídit v Haagu tribunál pro stíhání ruských představitelů za agresi proti Ukrajině

Ilustrační foto (ČTK/Třeštík Jan)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK/Třeštík Jan

Nizozemský parlament podpořil návrh na zřízení zvláštního tribunálu v Haagu, který by stíhal ruské vojenské a politické představitele za agresi vůči Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters. Haag je již nyní sídlem Mezinárodního trestního soudu (ICC), který zahájil vyšetřování údajných válečných zločinů po zahájení plnohodnotné invaze Moskvy na Ukrajinu 24. února. Nemá však pravomoc stíhat ruskou agresi proti Ukrajině.

Návrh přijatý drtivou většinou poslanců vyzývá nizozemskou vládu, aby na půdě Evropské unie a OSN „aktivně prozkoumala“ možnost zřízení zvláštního soudu, který by soudil osoby za zločin agrese.

()

Moskva obvinění Kyjeva a západních zemí z válečných zločinů odmítá. Kreml tvrdí, že zahájil takzvanou speciální vojenskou operaci s cílem demilitarizovat svého souseda a ochránit tamní ruskojazyčné obyvatelstvo.

Kyjev usiluje o zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu nebo tribunálu mezinárodního v kombinaci s domácím, který by měl stíhat vysoce postavené strůjce ruské invaze. Podle ukrajinských představ by měl doplnit činnost ICC.

Minulý týden vydali ministři zahraničí Estonska, Lotyšska a Litvy společné prohlášení, v němž vyzvali EU, aby zřízení nového tribunálu podpořila.

Akt agrese definuje OSN jako „invazi nebo útok ozbrojených sil jednoho státu na území jiného státu nebo jakoukoli vojenskou okupaci“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články