Nižšímu navýšení penzí dá zřejmě senát zelenou. Novelu podporuje většina členů největších frakcí

Předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra (Senát PČR / se souhlasem)

Předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra | FOTO: Senát PČR / se souhlasem

I přesto, že členové senátního ústavně-právního i sociálního výboru v úterý odmítli vládní novelu o nižší valorizaci penzí, zákon by nakonec horní komorou měl projít. Očekává se, že ho podpoří většina senátorů z frakcí ODS a TOP 09, KDU-ČSL i hnutí STAN. Vyplývá to z prohlášení předsedů jednotlivých senátorských klubů.

Že valorizační novelu většinově podpoří nejsilnější senátní klub ODS a TOP 09, potvrdil jeho předseda Zdeněk Nytra (ODS) deníku FORUM 24 už v úterý. „Nemohu samozřejmě odpovídat za ostatní senátorské kluby. Většina členů našeho klubu se po dnešním jednání vyslovila, že tuto novelu podpoří,“ oznámil. Na úterní jednání klubu dorazil také premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala a předsedkyně poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (Pavel Šmejkal, FORUM 24)

Svá slova pak Nytra zopakoval na středeční tiskové konferenci před začátkem schůze senátu. „Pokud by se červnová valorizace uskutečnila podle platného zákona, nebavíme se o 20 miliardách korun v letošním roce, ale jsou to desítky miliard v příštím roce, v horizontu deseti let až 600 miliard korun,“ popsal vládní odhady dopadu valorizace na státní rozpočty.

Dva senátoři frakce ODS a TOP 09 se ze středečního jednání omluvili a další, kteří s novelou nesouhlasí, svůj postoj údajně ještě zvažují. Kolik šestatřiceti členů bude proti, nechtěl Nytra na tiskové konferenci komentovat. 

Podpora hnutí STAN i lidovců

Většinově podpořit přijetí novely mají také senátoři za hnutí STAN. Na sociální síti to ve středu oznámil předseda druhé nejsilnější frakce v horní komoře Jan Sobotka. Proti podle něj budou jistě tři senátoři z osmnáctičlenného klubu, dodal později na tiskové konferenci. O postoji k novele rozhodli podle Sobotky členové klubu po dlouhé diskusi o věcné stránce návrhu a způsobu jejího přijetí a většinově se shodli na důležitosti návrhu pro českou ekonomiku.

Pro mají hlasovat také dvě třetiny členů frakce lidovců a nezávislých, oznámil na středeční tiskové konferenci její předseda Josef Klement. Klub KDU-ČSL a nezávislí má v horní komoře dvanáct členů.

Komplikace ve výborech

Ústavně-právní výbor senátu doporučil v úterý nejtěsnější většinou čtyř ze sedmi hlasů novelu zamítnout. Jeho členové argumentovali zejména způsobem jejího prosazení v poslanecké sněmovně. V sociálním výboru byl pak pro schválení novely stejný počet členů jako pro její zamítnutí.

Hokejová legenda Jiří Hrdina v tričku Bez Babiše a Okamury bude nejlíp! (FORUM 24)

Zamítnutí prosadil v ústavně-právním výboru jeho místopředseda Michael Canov (SLK), podpořily ho Hana Kordová Marvanová a Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09 a Daniela Kovářová (nezávislá). Pro schválení hlasoval jen předseda výboru Tomáš Goláň (ODS), zbývající dva přítomní členové výboru se hlasování zdrželi.

V sociálním výboru pak zamítnutí navrhoval Miroslav Adámek z hnutí ANO. Připojili se k němu Marek Hilšer a Jiří Vosecký z klubu vládního hnutí STAN. Pro schválení hlasovali Pavel Karpíšek, Jan Paparega a Marek Slabý z klubu ODS a TOP 09.

Pokud by vládní důchodovou novelu senát při středeční schůzi neschválil, vážně by to ohrozilo její včasné přijetí do 22. března. Novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod by se zvýšil od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun podle míry inflace. Koalice novelu prosadila minulý týden navzdory rozsáhlým obstrukcím opozice, která chce předpis napadnout u Ústavního soudu, pokud začne platit. Jestliže senátem projde, bude na novém prezidentovi Petru Pavlovi, zda zákon pošle sněmovně zpět, nebo ho podepíše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články