NKÚ: Pelikánovo ministerstvo má v účetnictví chyby za téměř 2,5 miliardy

ČTK

Robert Pelikán. | FOTO: ČTK

Účetní závěrka ministerstva spravedlnosti za rok 2015 obsahuje chyby za téměř 2,5 miliardy korun. K takovému závěru dospěl Nejvyšší kontrolní úřad, který dnes zveřejnil závěrečnou zprávu.

Podle kontrolorů nevedlo ministerstvo spravedlnosti správné a úplné účetnictví. Ministerstvo chybovalo ve všech účetních výkazech, které tvořily účetní závěrku – tedy ve výkazu o rozvaze, ve výkazu zisku a ztráty i v příloze. Dokument tak podle NKÚ nepodává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví.

Více než polovinu, a to 1,3 miliardy korun z celkových nesprávností, které kontroloři v účetnictví zjistili, tvořily nevykázané podmíněné závazky. Účetní závěrka ministerstva za rok 2015 proto obsahuje nesprávné informace o nárocích na budoucí rozpočty.

Ministerstvo postupovalo nesprávně také při odpisování dlouhodobého majetku, a to už od roku 2011, kdy organizačním složkám státu vznikla tato povinnost. Podle NKÚ ministerstvo například nepoužívalo kvalifikovaný odhad zbývající doby, po kterou bude odpisovaný majetek používat. Tím neodpisovalo dlouhodobý majetek po celou dobu jeho používání. Nesprávné a neúplné bylo dle NKÚ i účetnictví v oblasti transferů.

Kontrola vedle nedostatků v oblasti účetnictví upozornila i na to, že ministerstvo poskytlo do zahraničí dobrovolný příspěvek ve výši 543.000 korun bez souhlasu vlády. Ten byl přitom nutný, a ministerstvo tak porušilo rozpočtová pravidla.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Jakub Říman v reakci na zprávu NKÚ uvedl, že byť se jedná o hodnotově zdánlivě významné pochybení, je ve svém důsledku pouze objektivně formálním účetním pochybením způsobeným jinou metodikou účtování.

Ministerstvo spravedlnosti se dále ohradilo proti názoru NKÚ ohledně způsobu poskytnutí dobrovolného příspěvku do zahraničí. V tomto případě se dle mluvčího Jakuba Římana jedná o příspěvek poskytnutý Evropskému soudu pro lidská práva. „Příspěvek byl poskytnut z legitimních důvodů, a zejména z důvodu nezpochybnitelné důležitosti ochrany lidských práv a svobod a za účelem podpory jejich ochrany a důsledného vymáhání,“ doplnil Říman.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner