Nobelova cena za mír pro Trumpa? Stát se to může, nominaci už má

Donald Trump  (twitter)

Donald Trump | FOTO: twitter

Bývalý prezident USA sice v posledních týdnech vzbuzoval především kontroverze, přesto byl nyní oceněn. Estonský europoslanec Jaak Madison navrhl Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mír. Podle vyjádření, které politik zveřejnil na svém facebookovém profilu, je to proto, že Trump nezačal žádnou válku.

Člen pravicové Estonské konzervativní lidové strany (EKRE) tvrdí, že exprezident Spojených států má velký podíl na zajištění stability na Středním východě. „Vzhledem k tomu, že nominace na Nobelovu cenu míru mohou předkládat také členové parlamentu, využil jsem této příležitosti. Termín byl 31. ledna o půlnoci, já jsem to udělal přesně dvě hodiny před koncem termínu,“ vysvětluje devětadvacetiletý Estonec na facebooku. 

Europoslanec Madison zdůvodnil, proč by podle něj měl dostat Trump Nobelovu cenu.

„Donald Trump je prvním prezidentem USA za posledních třicet let, jehož úřad nezačal žádnou válku,“ napsal Madison na sociální síť. „Kromě toho bylo pod jeho vedením na Blízkém východě uzavřeno několik mírových dohod, které pomohly zajistit stabilitu v regionu a mír,“ dodal europoslanec s tím, že rozhodně není jediný, kdo Trumpa na Nobelovu cenu nominoval.

Jak připomíná britský deník The Sun, není to první Trumpova nominace na respektovanou cenu. Loni podpořil tehdejšího amerického prezidenta norský zákonodárce Christian Tybring-Gjedde za „historickou mírovou dohodu“ mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty. 

Estonská konzervativní a protiimigrační strana EKRE, jejíž europoslanec Madison nominuje Trumpa letos, je známá i pro svůj kritický postoj k loňským americkým prezidentským volbám. Někdejší předseda partaje a bývalý estonský ministr vnitra Mart Helme totiž označil Trumpova rivala Joea Bidena za zkorumpovanou postavu a prezidentské volby za zmanipulované.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]