Noční vlk Foldyna vytáhl proti České televizi a vykládá nesmysly

Jaroslav Foldyna  (twitter)

Jaroslav Foldyna | FOTO: twitter

Poslanec Jaroslav Foldyna z SPD (původně ČSSD) si vykládal na Parlamentních listech rozumy o České televizi a Radě ČT. Nenarazil samozřejmě na kvalifikovaný odpor. Aspoň se mohl vypovídat a víme, jak jsou síly rozložené. Babišovci, okamurovci, komunisté a „wlastenské“ útvary ČT nenávidí a poslouží si i manipulací. Copak je v takovém médiu někdo zarazí a ukáže, že je to jinak než jejich pohádky? Sotva.  

Dne 12. prosince se Foldyna dostal do formy, a to ani nepřijeli jeho slovanští soukmenovci z Nočních vlků, aby společně provedli něco připomínajícího pietní akt u hrobu rudoarmějců. Bojový duch je prostě v něm. Zřejmě do něj v noci sestupuje sám Slobodan Miloševič, zmocňuje se jeho duše a tak ve dne koná.

Eric Drooker

Foldyna se tedy rozvyprávěl: „A nezákonné odvolání dozorčí komise? To snad ani nikdo nemůže myslet vážně. Odvolaná dozorčí komise například devět let v uvozovkách zapomínala upozornit Radu České televize na to, že hospodaření České televize každý rok končí reálnou ztrátou v řádech stovek milionů korun, a že takto pěkně potichu zmizely zhruba 2,5 miliardy korun. Myslím, že zmizení dvou a půl miliard se dá považovat za drobný nedostatek, který by dozorčí komisi měl stát alespoň za letmou zmínku. Oni o tom ale mlčeli, jak Rambo u výslechu ve vietnamské džungli. Myslím, že kdyby se něco podobného stalo v jakékoli jiné instituci, která hospodaří s veřejnými penězi, tak by se neřešilo, zda bude takový kontrolní orgán odvolán, ale spíš to, na jak dlouho půjdou jeho členové do basy.“

Vida, tak už se mluví o kriminále. To vždycky pracující masy nadchne. Jak si představí, že někdo půjde sedět, zvlášť někdo označený takovým přítelem lidu, jako je Jaroslav Foldyna, ruce se mění v husitské palcáty.

Spravedlivý hněv okamurovce Foldyny ještě použil srovnání, aby to každý pochopil: „Představte si státní firmu, například České dráhy, jejichž ředitel vyhlašuje do světa, že hospodaří skvěle, že České dráhy jsou ekonomicky v bezvadné kondici, a kontrolní orgán firmy k tomu jen souhlasně kýve hlavou. A teď si vezměte, že se najednou provalí, že ve skutečnosti devět let po sobě České dráhy hospodařily s monumentální ztrátou, a že jejich ředitel tuto ztrátu pomocí účetního fíglu a navíc ve spolupráci se svým kontrolním orgánem, tutlal! Představte si, že se najednou provalí, že zmizely prachy z rezerv, a že zmizela i část majetku, respektive, že se snížila jeho hodnota, protože investice byly menší než odpisy. Zkrátka provalí se, že se docela velký kus té firmy potichu prožral.“

Tak to byla rétorika. Jak je to s těmi penězi v České televizi? Pokud jde o uzavřený rok 2019, tak takhle: „Podle svých dlouhodobých plánů měla mít Česká televize na konci loňska na účtech 1,3 miliardy Kč. Ve skutečnosti měla o 297 milionů víc. Dlouhodobé plány schválené letos v březnu nad to určují, že na konci roku 2024 má zůstat na účtech televize aspoň 700 milionů Kč. Radní (Rady ČT, pozn. red.) si během červnové schůze vyžádali od managementu konkretizaci plánů, jak chce televize úspor dosáhnout. Usnesení vzešlo od radního Pavla Kysilky, který byl zpravodajem výroční zprávy. ‚Neudržitelnost není viditelná z porovnání výnosů a nákladů, které jsou dlouhodobě vyrovnané. V rámci nich neexistuje deficit. Neudržitelnost naopak je zřetelná až v širším rámci celkových příjmů a výdajů ČT, kde se tento deficit projevuje. Jde o nesoulad mezi ročními příjmy z poplatků na jedné straně a čerpání z fondu poplatků do výnosů na straně druhé,‘ vysvětloval Kysilka.“ (Mediar.cz.)

Pokud by se chtěl Foldyna ještě doškolit, může si přečíst Výroční zprávu o hospodaření České televize v roce 2019. Tam by se třeba dočetl: „Rok 2019 byl již dvanáctým, ve kterém Česká televize hospodařila s nezměněnou výší televizního poplatku. Během těchto let došlo v České republice ke zvýšení průměrné mzdy i růstu cen dalších vstupů potřebných pro výrobu a vysílání televizních pořadů. Měřeno mírou inflace se průměrná cenová hladina mezi roky 2008 a 2019 zvýšila o více jak 24 %. Například ceny energií vzrostly o více jak 40 %, cena nafty se zvýšila o 24 % a cena benzinu se zvýšila o více než 33 %. Příjem z televizních poplatků tak byl v roce 2019 o 1,33 mld. Kč (23 %) nižší oproti stavu, pokud by docházelo k průběžné valorizaci poplatku dle vývoje inflace.“

Ale proč by se nějaký Noční vlk a okamurovec namáhal četbou. Ještě by tam zjistil, že non stop vykládá nesmysly, a jeho svět by se zhroutil. Samozřejmě gratulujeme radní Haně Lipovské k významnému spojenci. Už má takových slušný oddíl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]