Nohavica se opřel do Kluse. Prý filozofuje a nemá na to

ceskatelevize

Jaromír Nohavica | FOTO: ceskatelevize

Zpěvák Tomáš Klus napsal text o svém kolegovi z branže Jaromíru Nohavicovi. Ač má rád jeho hudbu, po právu připomněl Nohavicovu spolupráci s StB, fotografii s Tomio Okamurou, ale za nejhorší označil přijetí vyznamenání od ruského prezidenta Vladimir Putina. Časopis Týden, který patří do vydavatelství Jaromíra Soukupa, nyní přinesl Nohavicovu reakci.

Pavel Hofman

Klus na svém účtu na sociální síti zdůraznil, že Nohavica je pro něj opravdu citlivým tématem. „Nikdy jsem se netajil svým obdivem k bardovi Jaromíru Nohavicovi, navždy ve mně bude jako mistr řemesla, veršotepec velikán. Co se ale začaly rojit jeho mimopoetické názory na svět, těžkl mi poslech jeho díla do té míry, že jsem s ním nakonec úplně seknul. Bohužel mi nejde oddělit umělecká a osobnostní rovina,“ uvedl Klus.

Zpěvák zdůraznil, že spolupráci se Státní bezpečností soudit nechtěl, jelikož se vzhledem ke svému věku v podobné situaci neocitl. „Pak přišla jeho fotka s obchodníkem s chimérami Tomiem Okamurou. I to jsem byl schopen pochopit, jako podlehnutí antiuprchlickému boomu. Co jsem však už sežvýknout nedokázal bylo jeho přijetí vyznamenání od cara Vladimíra, kterým vzal v mých očích Bard do ruky mávátko a legitimizoval hrůzy kleptokratického systému v té době čerstvě vojensky operujícího na cizím státním území,“ píše Klus.

Je to pro mě takové dlouho se linoucí a citlivé téma, k němuž už mi to nedá mlčet, ačkoli “to zas bude”. Nikdy jsem se…

Zveřejnil(a) Tomáš Klus dne Pondělí 19. srpna 2019

Časopis Týden označil Klusův text jako „stať, v níž se čtenář místy ztrácí“. A pak požádal o reakci právě Nohavicu, který napsal: „Jsem na šnůře. Teď zrovna 3000 nadšených lidí v Přibyslavi, a co si píše Klus, mi je fakt celkem jedno. On teď hodně filozofuje, a nemá na to.“

Nohavica převzal mediali od Putina v listopadu 2018. Jednalo se o Puškinovu medaili a byla mu udělena za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner