Nominaci Chrásteckého nemusíme dále řešit, prohlásil Ivan Bartoš

Ivan Bartoš (Piráti) (Česká pirátská strana / se svolením autora)

Ivan Bartoš (Piráti) | FOTO: Česká pirátská strana / se svolením autora

Předseda Pirátů Ivan Bartoš nevidí důvod dále řešit s náměstkem ministra vnitra Lukášem Koláříkem nominaci právníka Vladimíra Chrásteckého na dočasné řízení vládní Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Na stole bylo několik jmen, která byla pro dočasné pověření v užším výběru, sdělil Bartoš. Server Neovlivní.cz v úterý uvedl, že Chrástecký byl v minulosti pravomocně odsouzen za nadržování zlodějům. Agenturu nakonec dočasně povede od 1. ledna vedoucí jejího právního odboru Jan Ďoubal.

Z čela agentury, která by se měla příští rok na jaře transformovat pod novou Digitální informační agenturu, odchází s koncem letošního roku Vladimír Dzurilla. Na místo ředitele vypsalo vnitro výběrové řízení.

(Týdeník FORUM)

Kolářík ve středu uvedl, že informaci o Chrásteckého deliktu neměl předtím, než ho doporučil. Dodal, že trest je právně zahlazen a že Chrástecký pokračuje ve své funkci ředitele sekce legislativa a právo.

„Jednalo se pouze o možnou nominaci na dočasné řízení NAKIT na přechodné – cca dvouměsíční – období, než bude v otevřeném výběrovém řízení vybrán stálý ředitel či ředitelka. Na stole bylo několik jmen, která byla pro dočasné pověření v užším výběru,“ poznamenal Bartoš. Informace o Chrásteckém nebyly do doby mediálního zveřejnění pirátským zástupcům známy, doplnil. Kolářík poté navrhl právě Ďoubala.

„Prioritou je tak pro nás nyní hlavně rychlý a transparentní průběh výběrového řízení na stálého ředitele či ředitelku. Výběrové řízení již bylo vypsáno a běží,“ doplnil pirátský předseda.

Server Neovlivní.cz napsal, že Chrástecký byl před devíti lety pravomocně odsouzen za nadržování zlodějům. Soud mu uložil osmnáctiměsíční podmíněný trest a pětiletý zákaz vykonávat vedoucí funkci v orgánech veřejné moci. Podle verdiktu se Chrástecký podílel na zmanipulování řízení o podnětech k podání stížností pro porušení zákona tak, že někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přerušila v červnu 2010 výkon trestu dvěma mužům odsouzeným k desetiletému vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury. Nástupce Kovářové Jiří Pospíšil (ODS) vzal sice v srpnu 2010 stížnosti zpět, muži se ale do vězení nevrátili. Utekli do zahraničí a až po několika měsících byli zadrženi v Thajsku, odkud je přivezla česká policie.

Agentura byla založena k 1. únoru 2016 jako servisní organizace ministerstva vnitra. Poskytuje služby v informačních a komunikačních technologiích. Mimo jiné zajišťuje koncepční rozvoj kritické komunikační infrastruktury a bezpečné řešení sdílených služeb státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články