Normální den v Babišistánu: Tunelování státu, trápení obyvatel, pohoda, úsměv

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Pondělí 7. července bylo zajímavým dnem. Stalo se několik událostí, z nichž naprosto každá by stála předsedu vlády v kterékoliv normální zemi politickou kariéru. A možná i svobodu. A v České republice? Nic. Pohoda. Úsměv. Čau lidi. Pojďme se na ony události 8. července podívat.

Den odstartovalo zjištění Českého rozhlasu, že stát prostřednictvím Ministerstva průmyslu i nadále vyplácí dotace, které zastavila Evropská unie kvůli střetu zájmů premiéra. Znamená to, že nezvolený ministr Havlíček vyplácí státní miliony svému šéfovi, premiérovi. Je to naprosto skandální a zcela unikátní zrůdnost. A jak na to Havlíček reagoval? Prý miliony šéfovi vyplácet musí. Má na to nárok.

Pojďme dále. Pár hodin na to přišla informace, že Ministerstvo dopravy vedené opět podřízeným premiéra zrušilo stavební povolení na stavbu obchvatu Olbramovic. To je vesnice, která mimořádně trpí tranzitní dopravou ve směru od Prahy na jih. Zdejší obyvatelé volají po obchvatu dlouhou řadu let. Bohužel pro ně, je kousek od obce Čapí hnízdo. Luxusní víkendové sídlo premiéra, na které si nelegálně vzal padesát milionů Evropské unie. Mimochodem za to mu hrozí deset let vězení. No, a tento pán nejprve prodal státu své pozemky pro stavbu obchvatu. A to za osminásobek ceny, za kterou pozemky prodávali ostatní majitelé. Když stát pozemky pro stavbu vykoupil, stavbu zrušil. Protože by doprava na obchvatu rušila obyvatele Čapího hnízda. Že trpí obyvatelé Olbramovic, kteří nemohou ani přejít silnici vedoucí napříč obcí, to Babiše a spol. nezajímá. Chce mít klid na Čapáku. I zde se objevilo známé schéma. Stát vedený Babišem vykoupil za vysokou cenu pozemky od Babiše. A Babiš zařídil, že tyto pozemky jsou teď státu k ničemu.

Tím pondělí neskončilo. Následovala informace, že ještě před tím, než pojede Hamáček se Staňkem za Zemanem, aby se Zeman pokusil dohodnout, že jeho oblíbenec Staněk ve vládě zůstane, i když to ČSSD nechce, vyrazí za prezidentem ještě Babiš. A to o den dříve. Další podraz. O této schůzce minulý týden po jednání s Hamáčkem a Babišem nikdo neinformoval. Důvod je jasný. Babiš se Zemanem to na „socany“ chtějí upéci.

A toto pěkné pondělí končí ostudou, jak jinak. Do České republiky dorazil oficiální překlad auditní zprávy ke střetu zájmů premiéra. To je ta zpráva, kterou podřízení Babiše, ministři, odmítají vydat senátorům, novinářům a veřejnosti. Další věc, po které by jakýkoliv politik civilizovaného světa musel odstoupit.

Podobných dnů už má Česká republika za sebou více, stále přibývají, stejně jako se množí kauzy premiéra Babiše. Nikoho to ale nezajímá. Sociální demokraté moc nevědí, co dělat. Vládu podporují a jestli ji opustí, nebude to kvůli děsivému premiérovi, ale nevýznamnému ministrovi kultury. Komunistům je to jedno, ti mají ke zločinům tak nějak blízko, jak jsme mohli pozorovat v letech 1948–1989. Prezidentovi je to také jedno, protože se jmenuje Zeman a usmyslel si, že bude České republice ubližovat, jak jen dovede.

Takže, co nás čeká dnes? A zítra?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]