Normální prezident? Někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima chce být hlavou státu

Podpisový stánek pro prezidentskou kandidaturu Tomáše Zimy najdeme i na pražských Vinohradech (18. 7. 2022) (Petr Hlaváček / FORUM 24)

Podpisový stánek pro prezidentskou kandidaturu Tomáše Zimy najdeme i na pražských Vinohradech (18. 7. 2022) | FOTO: Petr Hlaváček / FORUM 24

Kandidáti na nového prezidenta republiky se pomalu a jistě rojí, přičemž jedním z nich by se rád stal i prof. Tomáš Zima, lékař se specializací na biochemii a někdejší rektor Univerzity Karlovy. Aktuálně sbírá podpisy občanů a prohlašuje se za „kandidáta zdravého rozumu a naděje“. Jenže jeho čínské avantýry rozhodně nejsou zapomenuty.

Tomáš Zima si získal pozornost veřejnosti nejen jako rektor věhlasné Univerzity Karlovy, ale též svým kritickým (a populistickým) postojem k proticovidovým opatřením během pandemie čínské chřipky. Byl rovněž šéfem lékařského konzilia prezidenta republiky Miloše Zemana, a to i během jeho povolební hospitalizace na podzim 2021, kdy nám poněkud žoviálně sděloval, že hlava státu rozkvetla, nabírá síly a přibývá i na váze, ačkoliv byl Miloš Zeman evidentně „mimo provoz“.

Americký salvový raketomet HIMARS dodávaný ukrajinské armádě.  (Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Nejproblematičtější byla ovšem jeho koketérie s komunistickou Čínou – ať už šlo o podporu Česko-čínského centra Univerzity Karlovy, které vedl toxický Miloš Balabán, jednání s čínskou velvyslankyní v Praze, nebo o partnerskou smlouvu s firmou Home Credit (ze stáje PPF) rozvíjející svůj byznys právě v Číně a podporující i čínský vliv v České republice.

To všechno jsou témata, na něž by měl být Tomáš Zima opakovaně a soustavně dotazován. Stejně jako na své členství v KSČ v letech 1983–1990, o němž v rozbíhající se kampani raději mlčí – komunistou se stal již v 17 letech!

Svůj zájem kandidovat deklaroval Tomáš Zima již v roce 2020 a nyní jeho podporovatelé aktivně sbírají podpisy, například ve stánku na náměstí Míru na pražských Královských Vinohradech. Velký zájem však Zimova kampaň nevzbuzuje…

Co Tomáš Zima ve své kampani slibuje a co bude prosazovat, pokud se mu podaří shromáždit potřebný počet podpisů od občanů? Z jeho propagačních materiálů zní většinou fráze. Chce, aby se „v České republice cítil spokojeně a bezpečně každý z nás“. Vadí mu napětí ve společnosti, které prý souvisí s jejím rozdělením, jež podporují i „politici“. Prezident má podle něj za úkol sjednocovat. Hlavní sdělení Tomáše Zimy je pak především toto: „Potřebujeme konečně normálního prezidenta“.

Boris Johnson a Volodymyr Zelenskyj v Kyjevě 9. dubna 2022 (President of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 1.0)

Snad by mohl být klíčem k motivaci kandidovat Zimův seznam koníčku, který uvádí ve svém krátkém životopise: „Ovšem nejen prací živ je člověk. Mezi mé koníčky patří cestování po historických památkách, hudba 18. a 19. století, procházky v přírodě, lyžování a plavání.“ Ano, „plavání“ bude nejspíše ta disciplína, v níž podle všech indicií Tomáš Zima vyniká od své politické puberty nejvíce.

Jenže „řeka čínského vlivu“ v České republice již mezitím (dočasně?) vyschla, a tak se ohlášená Zimova kandidatura na prezidenta republiky zatím jeví jako nesmyslný pokus o plavání na suchu. Ovšem pro Českou republiku je to aktuálně velmi dobrá zpráva. Po rusko-čínském lobbistovi Miloši Zemanovi by si totiž Česko opravdu zasloužilo „normálního prezidenta“, což je asi to jediné, v čem má i lékař Tomáš Zima stoprocentní pravdu.