Norové sledují českou hysterii, ne případ odebraných chlapců

Eric Drooker

Ne, že by se o Barnevernetu, instituci, která má na starosti ochranu dětí a mládeže, v Norsku nediskutovalo. Je někdy i tvrdě kritizována. Jenže norskou veřejnost a média u nás tolik diskutovaný případ chlapců Michalákových téměř nezajímá. Pokud už na něco reagují, tak na hysterické výlevy, které se v Česku v této souvislosti objevují.

Že se do případu tak emotivně vkládá matka chlapců Eva Michaláková, je zcela pochopitelné. Udělal by to každy rodič. Vlastně úplně každý ne – otec Josef Michalák se v případu moc neangažuje, alespoň o tom nevíme. Také není pořád známo, co přesně se v jejich rodině kdysi stalo a z jakých důvodů byly děti v květnu 2011 rodičům odebrány. Uspokojivě není vysvětlen (a nikdy zřejmě nebude) ani postup norských úřadů v posledních čtyřech letech.

Jenže některé hysterické a agresivní výroky českých politiků a aktivistů, které se u nás na adresu Norů a jejich země objevují, přesahují meze normálního chápaní. Navíc jsou a byly naprosto kontraproduktivní. Nevedlo to k ničemu, pouze k možnému ještě většímu zatvrzení se norských institucí.

Eric Drooker

Dlouho se zdálo se, že jeden z nejhloupějších výroků na oficiální scéně předvedl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro deník Blesk, když přirovnal norskou sociální službu k nacistickému programu Lebensborn. Výrok označil za hyperbolu. Hyperbola to nebyla, byl to nesmysl. Dala by se proto čekat ostrá reakce norské strany, ale ta si zachovala dekorum a označila Zemanova slova za „nerozumná“. Tím byl český prezident v klidu odkloněn na vedlejší kolej. Kejkle se mu nepovedly.

Naprostou absurditu ale včera spáchal zástupce takzvané „klidné síly“ na naší politické scéně, tedy lidovců, europoslanec Tomáš Zdechovský, který přes rok usiluje o navrácení synů matce. Žádá kvůli případu o vyhoštění norské velvyslankyně Siri Ellen Sletnerové z České republiky (na chvilku se k němu opět nesmyslně přidal prezident Zeman) a přerušení diplomatických vztahů s touto zemí. „Norsko ukradlo české matce děti. Je to nevídané a připomíná mi to nacistické postupy. Obracím se na premiéra Bohuslava Sobotku, aby přerušil diplomatické vztahy s Norskem, a budu žádat okamžitý odchod norské velvyslankyně,“ uvedl Zdechovský.

A to je skutečný nonsens. Takové řeči by snad mohl vyslovit nějaký poblouzněný extremista, ale český europoslanec za KDU-ČSL? Nad tím rozum zůstává stát.

Jen tak mimochodem: Česká republika s deseti miliony obyvatel ročně odebírá třikrát více dětí než Norsko s pěti miliony obyvatel. To nikomu tady nevadí? Ani vám, pane Zdechovský? Ve Velké Británii sociální úřady vzaly tamním českým matkám už téměř 150 dětí, ale ani to se zde nijak neřeší. Máme dvojí, či trojí metr?

Eric Drooker

I když to u nás málo vnímáme, případ chlapců Michalákových obecně norskou veřejnost a média zajímá pramálo. Ani včera se tomu norské internetové servery nijak zvlášť nevěnovaly. Pro dnešní norské noviny to také není nic důležitého.

Ovšem výroky některých českých politiků na adresu Norska jistý zájem vyvolávají. A je to zájem norské diplomacie a úřadů. Ty, jako vždy, ale zachovají velkou zdrženlivost. Otázkou je, zda ji zachovají nadále i v tom, že posílají dlouhé roky do Česka mnoho milionů na různé projekty a granty. Jak by se nám líbilo, kdyby se Norové začali chovat v tomto směru také hystericky? Pořádně by nás to zabolelo a zasloužili bychom si to.

Eric Drooker

Naštěstí, což je skoro jisté, druhá strana bude postupovat rozvážně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner