Norové vysvětlili, proč už Michaláková neuvidí své syny

Eva Michaláková a její sestra Zuzana Sovková , která také usilovala o svěření chlapců do péče. (ČTK)

Eva Michaláková a její sestra Zuzana Sovková , která také usilovala o svěření chlapců do péče. | FOTO: ČTK

Norské úřady definitivně zamítly možnost, že by Eva Michaláková mohla své syny opět přivítat ve společné domácnosti. Dokonce se stejně jako otec Denise a Davida Josef nesmí s dětmi ani vídat. Norská komise, která případ posuzovala, jako důvod uvedla fakt, že si oba chlapci v náhradních rodinách natolik zvykli, že už je berou jako svůj opravdový domov. Michalákové prý rovněž nejde o nejlepší zájmy chlapců, ale myslí spíš na sebe. Ztráta rodičovských práv a umožnění adopce mladšího syna současnými pěstouny jsou zatím poslední kroky, které norské úřady v případu hodlají podniknout.

Chlapci berou pěstouny jako své skutečné rodiče

Skandinávští úředníci nyní už ani nezkoumali, zda by Michaláková byla schopna se o své, údajně zneužívané syny, postarat. „Oba chlapci mluví o svých pěstounech jako o mamince a tatínkovi,“ píše se podle serveru Lidovky.cz v rozhodnutí. „Tak o paní Michalákové a panu Michalákovi nemluví, ačkoliv tak o nich mluvili krátce po odebrání. Svoje pěstounské rodiny zřetelně vnímají jako své skutečné rodiny,“ tvrdí úředníci. Ti také argumentují vyjádřením obou chlapců, kteří prý mají ke své biologické matce slabý vztah a ani jeden z nich nestojí o to se s rodiči stýkat, což potvrzuje i rozhodnutí úřadů. „Paní Michaláková měla s Denisem kontakt dvakrát za rok do posledního styku 27. března loňského roku. Po tomto datu k dalšímu setkání nedošlo, což bylo dáno chlapcovou nevolí setkat se s paní Michalákovou,“ stojí v posudku.

Eric Drooker

Barnevernet vůbec neřešil, zda se matka dokáže o syny postarat

Přestože Michaláková poslala na norský odbor sociálněprávní ochrany dětí žádost o navrácení synů do České republiky a její rodiny, setkala se s negativní reakcí. Barnevernet, který se o případy podobné těm v kauze Michaláková stará, ihned reagoval s tím, že stav se měnit nebude a dokonce dal podnět k povolení adopce u mladšího chlapce Davida. S tím souhlasil i otec chlapců, kterému jsou jeho děti jedno. „I kdyby komise došla k závěru, že paní Michaláková dokáže poskytnout Denisovi a Davidovi zodpovědnou péči, nemůže komise odebrání dětí zrušit, pokud by si chlapci vytvořili takový vztah k lidem a k prostředí, ve kterém vyrůstají, že by jim přestěhování mohlo způsobit závažné potíže,“ rozhodla 24. září komise vytvořená speciálně pro tento případ.

Eric Drooker

Michaláková si uškodila i medializací případu

Důvodem k rozhodnutí o nevrácení dětí do péče Evy Michalákové byla i přílišná medializace případu. „Zejména jedna okolnost přiměla komisi k rozhodnutí zbavit paní Michalákovou rodičovské zodpovědnosti za Denise. V nebývale vysoké míře exponovala děti v různých médiích,“ tvrdí podle Lidovek norští úředníci. „Nejintimnější jsou pak fotografie Denise a Davida spolu s textem o sexuálním zneužívání,“ stojí v dokumentu. „Jak jednotlivá publikování, tak i celkový obrázek budou pro chlapce v budoucnosti bezesporu velkou zátěží. Pro Denise to byla celou dobu velká zátěž, protože vše sleduje na internetu,“ jsou přesvědčeni zaměstnanci Barnevernetu. Díky odebrání dětí se tak prý zamezí i další mediální vlně, protože Michaláková nebude mít možnost získat nové dokumenty nebo fotografie, které by poskytla sdělovacím prostředkům.

Matka odebraných dětí Eva Michaláková (Profimedia)

Matce nejde o zájmy dětí

Závěrem dokumentu norský úřad jasně vysvětluje, proč se rozhodl děti Michalákové nevrátit a adopce je pro jejich další vývoj nejlepším řešením. „Není pochyb o tom, že by tento postup komplikoval Davidův proces zklidnění a nabytí pocitu jistoty v pěstounské rodině. Vyvstává otázka, zda je ústředním bodem paní Michalákové nejlepší zájem dítěte nebo nejlepší zájem matky. Adopce by Davida každopádně ujistila v tom, že bude smět zůstat v domově, který jako jediný považuje za svůj vlastní domov,“ shrnuje Barnevernet.

Závěry jednání komise

  1. Denis Michalák se nevrací do péče své biologické matky Evy Michalákové.
  2. Eva Michaláková se zbavuje rodičovské zodpovědnosti za Denise Michaláka.
  3. Denis Michalák a Eva Michaláková nemají právo na styk.
  4. Denis Michalák a Eva Michaláková nemají právo na jiný druh kontaktu.
  5. Denis Michalák a jeho biologický otec Joseph Michalák nemají právo na styk.
  6. David Michalák se nevrací do péče své biologické matky Evy Michalákové.
  7. Eva Michaláková a Joseph Michalák se zbavují rodičovské zodpovědnosti za Davida Michaláka.
  8. Krajská komise souhlasí s tím, aby pěstouni směli adoptovat Davida Michaláka.
  9. Není stanoven kontakt formou návštěv mezi Davidem Michalákem a Evou Michalákovou, respektive Josephem Michalákem.

zdroj: Lidovky.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články