Norská kauza: Nesnesitelná zbabělost českých politiků

Eric Drooker

Dny, týdny a měsíce ubíhají. Média plní další informace objasňující pozadí causy bratrů Michalákových. Kdo nemá líný mozek, dokáže si z otevřených zdrojů dát dohromady pět a pět.

Ne tak čeští politikové.

Člověk by čekal, že se najde alespoň jeden spravedlivý, tak jako se našel Václav Havel nebo Masaryk, k nimž se všichni tak rádi odkazují.

Jenže – žádný tady není.

Přitom řada politiků viděla rozsudky a má v celé věci jasno. Jejich nutkavá potřeba zalíbit se davu, který chce slyšet jednoduchá řešení, je ale silnější. Někteří to ani neskrývají a v kuloárech přiznávají, že mají na věc jiný názor. Zbabělost jim ale nedovolí říct pravdu.

Nakonec není to nic nového. Dav, který křičel, že chce smrt pro Miladu Horákovou, nebo vytloukal okna profesoru Masarykovi, protože dav si žádal oběsit nebohého Leopolda Hilsnera, obviněného z rituální vraždy, je pořád stejný. Tvoří ho ta část společnosti, která je nevzdělaná a hloupá, vedená emocemi.

“Zasloužil bys Masaryčku jít s Hilsnerem na houpačku,” byla báseň, která ztělesňovala názor podstatné části národa, včetně Masarykových studentů.

Psychologové znají jevy jako jsou davové šílenství nebo kolektivní stupidita. Zajímavé, že psychologové jsou proti nim většinou imunní. Dosud se nenašel ani jeden jediný, který by se veřejně za Evu Michalákovou postavil. Evidentně jsou psychologové více duševně zdrávi než politikové. Nevěří jí ani mnozí lidé, kteří se zabývají ochranou dětí, učitelé nebo právníci. Bohužel jejich hlas ale není příliš slyšet. Nakonec i učitelé a právníci si to nechtějí s politiky a s davem úplně rozházet.

Zdravý rozum, nepředpojatost a odvahu zatím projevili pouze novináři. Novináři jsou totiž zvyklí na nejrůznější manipulace a snahy zametat témata pod koberec. Ti z nich, kteří nejsou úplně vyhořelí, chápou, že causa bratří Michalákových není jen případem asociální rodiny, které se podařilo pomocí PR zmanipulovat veřejné mínění. Je to zároveň souboj o to, jestli jsou u nás dětská práva brána vážně. A zda děti, které nevlastní voličské hlasy, tudíž nikoho zas až tak nezajímají, někdo vůbec slyší. Je to také nelítostný mač o to, zda si zasloužíme patřit mezi vyspělé demokratické země západní Evropy a dokážeme respektovat rozhodnutí soudů. V zemi, kde oběsili Miladu Horákovou, je úplně děsivé, že se nenašel jeden jediný politik, který by světu sdělil, že ovlivňovat rozhodnutí nezávislých soudů – nota bene z cizí země – je nepřípustné. (Když tedy nepočítáme vyjádření jednookého mezi slepými, ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který se opatrně vyjádřil k tomu, že neviděl spis. Pokud rozsudky viděl už kdekdo včetně řady novinářů, jistě by ani pro něj nebyl problém si je obstarat).

Děsivá je i skutečnost, že i v dnešní době se za pomoci médií dá obrátit všechno úplně naruby a z původního pachatele vytvořit oběť, stejně jako se dalo v padesátých letech vyrobit z oběti pachatele.

Zajímavé v této v souvislosti je, že ti kteří stáli v pozadí hanebného a lživého inzerátu proti Karlu Schwarzenbergovi, dnes manipulují veřejným míněním svými tvrzeními o prohnilém norském sociálním systému. Cui bono?

To, že selhává prokremelský Hrad, který je na úrovni Televize Barrandov hlásající bludy o tom, že v Norsku ve veřejnoprávní televizi pouští dětem porno, je symbolem naší smutné doby. Od populistů, kteří budou říkat to, co zrovna chce slyšet dav, to člověka také nemrzí.

Kdyby se norských soudů zastávali komunisté, bylo by něco špatně. Že ale selhávají i ostatní demokratické strany, je zlé.

Eric Drooker

Z toho co vidíme, máme totiž jedinou jistotu – stát vaše práva nikdy neochrání. Neochrání ani práva vašich dětí. Nezaručí vám ani právo na nezávislý a spravedlivý soudní proces. Kdykoliv se mu zlíbí, bude do něj vstupovat a rozhodovat. Pod sofistikovanou rouškou, že mu ve skutečnosti jde o dobro občanů.

Eric Drooker

Stát nikdy nebude na straně slabších. Naopak – bude vždycky dělat jen to, co mu diktuje dav. Křičící, hloupý a zlý dav, kterému nejde o dobro těch nešťastných dětí, nýbrž o ukojení svých frustrací.

A  není tu žádný Masaryk, který by se tomu postavil.

Eric Drooker

Eric Drooker

Politolog Bohumil Doležal (Profimedia)