Norská policie vyšetřuje střelbu v Oslu jako terorismus. Pochod hrdosti byl zrušen

Ilustrační foto. (Adobe Stock)

Ilustrační foto. | FOTO: Adobe Stock

Norská policie vyšetřuje noční střelbu u gay baru v Oslu jako teroristický čin. Podezřelého ze střelby, který pravděpodobně jednal bez kompliců, policie zadržela nedaleko místa činu a obvinila ho z vraždy. Při střelbě zemřeli dva lidé, počet zraněných se vyšplhal na 21, z toho deset je zraněných těžce, uvedla veřejnoprávní stanice NRK po tiskové konferenci policie.

Zadržený má norské občanství a pochází z Íránu. Už dříve byl v hledáčku policie, teď odmítá vypovídat. Policie ho obvinila z vraždy, pokusu o vraždu a z teroristických činů, řekl na tiskové konferenci prokurátor Christian Hatlo. Jednou z hypotéz je, že šlo o zločin z nenávisti, dodal. Policie ještě během noci prohledala byt zadrženého, zabavila dvě střelné zbraně, jednu ruční a jednu automatickou, a také dva telefony.

(Profimedia)

Norskou metropolí měl dnes projít průvod za práva komunity LGBT (lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob), pořadatelé ho ale na doporučení policie zrušili, uvedla stanice TV2. Norsko si letos připomíná 50 let od povolení vztahů osob stejného pohlaví. K pochodu hrdosti se vázalo mnoho doprovodných akcí.

Byl to „krutý a hluboce šokující útok na nevinné lidi“, napsal na facebooku norský premiér Jonas Gahr Störe. „Zatím nevíme, co za tímto hrozným činem stojí, ale queer lidem, kteří mají strach a truchlí, chci říct, že stojíme při vás,“ dodal. V podobném duchu se vyjádřilo i několik dalších vládních činitelů.

„Brutální a hrozné,“ napsal na twitteru předseda norského parlamentu Masud Gharahkhani, který se narodil v Íránu a do Norska se přistěhoval v pěti letech. „Lidé byli ve městě, aby prožili rozmanitost a lásku. Postarejte se o sebe navzájem,“ dodal.

Střelba se odehrála kolem jedné hodiny ranní na třech místech v bezprostřední blízkosti, a to u podniku London Pub, jazzového klubu Herr Nilsen a u stánku s rychlým občerstvením. Policie dostala první upozornění 14 minut po jedné hodině. Podezřelý byl zadržen o pět minut později, uvedla agentura AFP.

Norsko je relativně bezpečná země, v roce 2011 jí ale otřásl útok pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika. Ten 22. července 2011 nejprve ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 účastníků letního tábora sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články